Czy brązowe upławy mają związek z pominięciem tabletek?

Witam, mam 23 lata, od paru dni pojawiła mi się brązowa wydzielina, która na bieliźnie robi się zaschnięta skorupka, nie ma intensywnego zapachu. Biorę tabletki antykoncepcyjne nie zawierające estrogenów, już zaczęłam 5. listek (28 tabletek w listku). Wcześniej brałam dwuskładnikowe przez jakieś 2 lata. Te, które biorę teraz przepisał mi lekarz w Anglii ze względu na moje problemy z tarczyca. nie mam miesiaczek bo te tabletki bierze sie bez 7 dniowej przerwy. Z chłopakiem współżyłam ostatnio jakoś miesiąc temu, ponieważ on mieszka w Polsce. Muszę przyznać, że w ostatnim listku zapomniałam 4 tabletek, które musiałam ominąć. Czy jestem na coś chora czy to ma związek z tabletkami? Co to może być? Proszę o odpowiedź. Z góry dziękuję. #ZAKLOPOTANA#

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Opisywane przez Panią plamienie spowodowane jest nieprzyjęciem kilku tabletek z rzędu. Jest to tzw, krwawienie z odstawienia, występujące w sytuacji obniżenia stężenia hormonów we krwi. Jeżeli tego typu dolegliwości pojawiły się po raz pierwszy to nie ma powodu do niepokoju.
Ze względu na pominięcie tak dużej liczby tabletek mogło dojść do obniżenia skuteczności preparatu, konieczne jest stosowanie dodatkowych metod zabezpieczenia przez kolejnych 7 dni.
Pozdrawiam