Czy Budezonid wchodzi w reakcję z alkoholem?

Mężczyzna 20 lat Witam, stosuje lek Budezonid LEK-AM 400 ug w kapsułkach od 11 dni przez duszności, które mi towarzyszyły z nieznanego powodu, (wyniki krwi bardzo dobre, na zdjęciu płuc nic nie wyszłoz ostał pulmonolog) ogólnie lek pomógł, dobrze się czuję, lecz lekarz kazał stosować dalej, moje pytanie brzmi czy lek ten ma interakcje z alkoholem, czy lepiej odstawić dzień lub dwa dni przed sylwestrem lek w razie w. Pozdrawiam
MĘŻCZYZNA, 20 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

dziękujemy za zaufanie do naszego portalu oraz zadanie pytania.

Lek Budezonid należy do silnych kortykosterydów o miejscowym działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym. Jego działanie polega na zmniejszeniu gromadzenia czynników prozapalnych oraz blokowaniu wydzielania mediatorów reakcji alergicznych, a także hamowaniu przepuszczalności naczyń krwionośnych. Skutkuje to zmniejszeniem obrzęku oraz nadreaktywności oskrzeli, czyli tym samym hamuje kaszel i duszność.

W związku z tym jest to preparat często stosowany w opisanych rzez Pana objawach. Jego działanie pojawia się po kilku (do 10) dniach, dlatego z tego, co Pan napisał (11 dzień leczenia) wnika, że lek zaczął już skutecznie działać.

Wracając jednak do pytania, alkohol często wykazuje interakcje ze stosowanym lekami. Co prawda w ulotce stosowanego przez Pana leku Budezonid nie ma informacji na temat spożywania alkoholu w trakcie kuracji, to jednak należy tu zachować szczególną ostrożność. Alkohol może nasilać działania niepożądane niektórych leków, choćby nudności i zawroty głowy. Dużo przydatnych informacji znajdzie Pan w naszych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/budezonid

https://portal.abczdrowie.pl/budezonid-w-leczeniu-covid-19-lek-na-astme-daje-rewelacyjne-efekty

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.