Czy choroba obniży działanie antykoncepcji?

Od 2.5 roku stosuje Vibin mini . Co zrobić w sytuacji gdy jestem chora zapalenie gardła gorączka - biorę leki przeciw gorączkę tabletki na gardło ( jestem na początku nowego blistra -3 tabletka ) czy z góry jestem narażona na to że wchodzę w cykl chora i ta choroba leki i osłabienie mogą spowodować zmiany w krwawieniu z odstawienia które ma być za te 3 tygodnie ? Czytałam że choroby nie powodują spadku skuteczności ale mogą np skracać takie krwawienie , a przecież nie mamy wpływu na to czy i kiedy ktoś zachoruje na cokolwiek

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choroba oraz przyjmowane w związku z nią leki mogą spowodować zmiany w krwawieniu z odstawienia. Tak samo jak silny stres lub nadmierny wysiłek fizyczny. Nie wiadomo jednak, czy tak będzie w Pani przypadku, gdyż jest to kwestią indywidualną.

Jeśli przyjmuje Pani tabletki antykoncepcyjne zgodnie z zaleceniami producenta i w międzyczasie nie stosuje leków, które mogłyby doprowadzić do obniżenia skuteczności, to będzie Pani chroniona. Ewentualne zmiany w krwawieniu z odstawienia nie powinny mieć w tym przypadku żadnego znaczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z innymi pytaniami z zakresu ginekologii:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-jest-przyczyna-takiego-koloru-krwawienia-miesiaczkowego,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-stres-spowodowal-to-krwawienie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moglo-spowodowac-to-krwawienie-z-odstawienia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.