Czy chory nieprątkujący powinien unikać kontaktu z pacjentami prątkującymi?

Szanowni Państwo, mam parę pytań odn. mechanizmu zarażenia gruźlicą i funkcjonowania chorego: 1. Czy chory na „standardową” gruźlicę jest bezpieczny w kontakcie z chorymi na jej lekoodporne postacie? 2. Czy chory nieprątkujący powinien unikać kontaktu z pacjentami prątkującymi? 3. Jakie jest ryzyko nawrotu gruźlicy i czy można się przed nim jakoś dodatkowo chronić poza dbaniem o odporność i regularnymi kontrolami (RTG płuc)? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Tomasz Budlewski

Powinien unikać kontaktu z chorymi na szczepy lekooporne i pratkujacymi. Zależy od odporności chorego i Ich zaburzeń