Czy cysta i krwiak mogą zaszkodzić płodowi?

Witam. Dzisiaj rozpoczyna mi się 9 tydzień ciąży. Od jakiegoś czasu niepokoją mnie plamienia (upławy) w kolorze najczęściej kawy z mlekiem. Krwi nie zauważyłam. Dodam, że prócz obolałych piersi nic innego mi nie dolega. Czuję się bardzo dobrze. Przedwczoraj byłam u lekarza, który stwierdził u mnie cystę 2cm oraz krwiaka 7mm. Nakazał pozostanie w domu i odpoczynek. Nie otrzymałam żadnych leków. Nie chcę czytać pierdół w Internecie, dlatego proszę o pomoc. Moja znajoma była w takiej samej sytuacji. Lekarka przepisała jej tabletki na podtrzymanie ciąży, gdyż obawiała się, że krwiak wchłonie zarodek. Czy w moim przypadku również wskazanym jest przyjmowanie tych leków? To moja pierwsza ciąża i nie wiem co myśleć, bo lekarz zapomniał nawet zmierzyć dzidziusia. Słyszałam tylko bicie serduszka. Obecnie szukam nowego lekarza, ale zanim znajdę bardzo proszę o odpowiedź.

Lek. Michał Lenard

Krwiak podkosmówkowy najprawdopodobniej nie stanowi niebezpieczeństwa dla płodu, tym bardziej, że w Pani przypadku jest on raczej niewielki. Zalecany jest jednak oszczędzający tryb życia, niektórzy lekarz również zlecają przyjmowanie progesteronu. Jeżeli chodzi o torbiel, to najpewniej również nie będzie ona miała szkodliwego wpływu na ciążę. Plamienia zaś są częstym objawem w pierwszym trymestrze ciąży i stanowią powodu do niepokoju. Pozdrawiam!