Czy częste gazy, oddawanie stolca mogą mieć jakiś wpływ na antykoncepcje doustną ?

Witam. Jestem kobietą i mam 16 lat. Jestem już na czwartym bristolu tabletek antykoncepcyjnych. Tabletki biorę regularnie. Od dłuższego czasu mam bardzo uporczywy problem tzn. mam częste gazy, burczenie w brzuchu, bulgotanie, do tego często oddaje stolec w ciągu dnia. Ale jest on o normalnej konsystencji, nie mam biegunki, tylko właśnie często się wypróżniam. Słyszałam, że stolce o normalnej konsystencji nie mają żadnego wpływu na antykoncepcje. Ale czy ten cały wyżej opisany problem może działać jakoś źle na antykoncepcje? Czy tabletka może do końca się nie wchłonąć ? A może nie ma się czym martwić ? Najbardziej mi chodzi właśnie o to czy taki problem może mieć wpływ na tabletki antykoncepcyjne, bo bardzo mnie to martwi.. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Częstsze oddawanie stolce ani gazy nie wpływają na działanie antykoncepcji hormonalnej. Problem jednak tkwi w ich występowaniu. Tego typu dolegliwości nie powinny występować u młodej dziewczyny. Na początek radziłabym przyjrzeć się swojej diecie, spożywać delikatniejsze potrawy, z większą ilością błonnika a także mniej żywności przetworzonej. Jeżeli objawy nie ustąpią radziłabym skonsultować się ze swoim lekarzem rodzinnym.
Pozdrawiam.