Czy depresja jest do wyleczenia, czy do zaleczenia?

Nerwowość, kłopoty z żołądkiem, sercem, jelitem, mdłości, dziwne uczucie w głowie, zaburzenia równowagi, lęki ja myślałam, że to nerwica. Poszłam do psychiatry, a pani, że to depresja.

Dostałam leki na depresję i depresję obsesyjną (z grupy SSRI oraz lek czterpierścieniowy) oczywiście boje się brać ze względu na skutki uboczne. Moje pytanie, czy to depresja i czy dam radę bez tych leków ją pokonać? Kupiłam t*** lek, biorę p***.

Pani mi powiedziała, że depresja jest nie do wyleczenia tylko zaleczenia, czy to prawda? I że nie widzi potrzeby psychoterapii, ja widzę, ale nie mogę znaleźć dobrego od wielu lat. Jestem załamana, czy to już tak całe życie będę się męczyć? Te objawy są okropne, nie dają żyć normalnie

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Opisywane objawy mogą mieć związek z zaburzeniami nerwicowymi lub depresją. Jest np. możliwe, że objawy cielesne są jedynym lub głównym objawem depresji, mówimy wówczas o tzw. depresji maskowanej.

Przeprowadzenie jednak rzetelnej diagnostyki różnicowej jest niemożliwe wyłącznie na podstawie krótkiego opisu, bez osobistego kontaktu z pacjentem. Diagnostyka powinna objąć również inne zaburzenia o podłożu psychicznym oraz somatycznym (np. zaburzenia funkcji tarczycy).

Depresję można skutecznie leczyć. Uważa się, że ok. 50-75 %  wielu pacjentów skutkują leki przeciwdepresyjne. Celem leczenia farmakologicznego depresji jest jak najszybsze uzyskanie poprawy oraz zapobieganie nawrotowi objawów. Dlatego wyróżnia się trzy fazy leczenia:

- fazę aktywnej terapii (do uzyskania poprawy),
- fazę leczenia utrwalającego poprawę (ok. 6 miesięcy),
- fazę leczenia profilaktycznego (miesiące lub lata).

Skuteczność leków przeciwdepresyjnych ocenia się po ok. 4-6 tygodniach leczenia. Jeśli lek nie przynosi poprawy, to podejmuje się działania mające poprawić skuteczność - należy przeanalizować różne czynniki, które mogą wpływać niekorzystnie (niewłaściwe rozpoznanie, dawka leku, współpraca pacjent-lekarz, występowanie dodatkowych zaburzeń psychicznych lub somatycznych, przyjmowanie innych leków lub substancji psychoaktywnych itp.). Można rozważyć wówczas zmianę dawkowania, dołączenie innego leku lub zamianę na inny preparat.

Jeśli zostanie dobrany odpowiedni, skuteczny lek, większości chorych zaleca się następnie przyjmowanie leku przez 6 miesięcy. Natomiast długość ostatniej fazy - leczenia profilaktycznego - zależy od kilku czynników. Przede wszystkim zależy to od liczby nawrotów depresji w przeszłości oraz wyników ich leczenia. Jeśli jest to pierwszy epizod depresyjny i całkowicie ustąpią objawy, to leczenie można zakończyć po 6 miesiącach. Po przebyciu jednego epizodu depresyjnego, ryzyko pojawienia się kolejnego wynosi ok. 50%.

Psychoterapia jest wskazana w każdej postaci depresji, w zależności od stopnia zaawansowania objawów może mieć ona podstawowe lub pomocnicze znaczenie. Skuteczność psychoterapii poznawczo- behawioralnej została potwierdzona szeregiem badań klinicznych. Psychoterapia poznawcza zmniejsza również ryzyko nawrotu (o ok.20%).

Polecam Pani informacje dotyczące poruszanego przez Panią tematu zawarte w wątkach:

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/prognozy-wyzdrowienia

http://portal.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-wyleczenie-depresji-lub-fobii-tylko-lekami

http://portal.abczdrowie.pl/terapia-poznawczo-behawioralna-depresji

http://portal.abczdrowie.pl/depresja-leczenie

Leki dostępne bez recepty nie mają dużego wpływu leczniczego, brakuje danych potwierdzających ich skuteczność. W trakcie stosowania leków dostępnych na receptę nie powinna Pani stosować innych preparatów ze względu na możliwość wystąpienia interakcji.

Skutki uboczne ma większość leków dostępnych na receptę, jednak częstość występowania poważnych objawów niepożądanych jest mała. Są to substancje dokładnie przebadane i dostępne od wielu lat, stąd ich profil bezpieczeństwa jest dobrze znany. Większość objawów ubocznych mija po upływie ok. 2 tygodni leczenia. W razie wystąpienia działań niepożądanych należy skontaktować się z lekarzem prowadzącym leczenie.

Serdecznie pozdrawiam i życzę szybkiej poprawy samopoczucia