Czy depresja może być spowodowana przez zaburzenia hormonalne?

Czy depresja może być związana np. z zaburzeniami funkcjonowania przysadki mózgowej? Chodzi mi o osobę, która jako dziecko brała hormony wzrostu, a po ich odstawieniu zaczęły się objawy depresyjne. Może to mieć z tym jakiś związek? Czy to był przypadek, że obie te rzeczy, czyli odstawienie hormonów wzrostu i stany depresyjne, zbiegły się w czasie? Osoba ta przestała brać hormony w 2005 roku i od około tego roku stany depresyjne się "ciągną" aż po dziś dzień.

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Szanowna Pani,

Nie spotkałam się dotąd ani w mojej praktyce lekarskiej, ani w literaturze z przypadkiem depresji związanej z przyjmowaniem hormonu wzrostu. Generalnie patogeneza depresji nie jest do końca poznana i ma ona związek z nieprawidłowościami w zakresie wielu osi hormonalnych w ośrodkowym układzie nerwowym. Przyjmowanie hormonu wzrostu  jako substytucji w przypadku jego niedoboru, w dawkach kontrolowanych i zalecanych przez lekarza nie powoduje wystąpienia depresji. Hormon wzrostu przyjmowany w innych celach niż lecznicze, w dawkach przekraczających zapotrzebowanie organizmu, może natomiast spowodować zaburzenia hormonalne dotyczące licznych układów.

Nie sądzę jednak, aby przyjmowanie hormonu wzrostu miało w tym przypadku  związek z opisanymi stanami depresyjnymi, myślę, że zbiegnięcie się tych zaburzeń w czasie z leczeniem hormonalnym było raczej dziełem przypadku. Kwestia ta jest jednak trudna do definitywnego roztrzygnięcia.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty