Czy depresja wynika ze stresu pourazowego?

Witam serdecznie. Choruję od trzech lat na depresję. Pierwsze dwa lata leczona byłam ambulatoryjnie. Ostatni rok leczę się na oddziale dziennym psychiatrycznym. Cztery miesiące temu usłyszałem że cierpię na zespół stresu pourazowy. W dzieciństwie byłam ofiarą przemocy sexualnej.Czy to możliwe że po dwudziestu latach takie coś występuje?

Witam Panią
Podświadomość zbiera i gromadzi wszystkie przeżycia
i doświadczenia z naszego całego życia.
Zwykle nie pamiętamy o nich na poziomie świadomym.
Jednak te najbardziej przykre, bolesne i traumatyczne,
często nawet z wczesnego dzieciństwa, powodują
nieuświadomione konflikty wewnętrzne i nieuświadomiony,
zdawałoby się bezpodstawny smutek, a nawet lęk.
Przyczyna depresji leży głębiej – nie tyle w ciele, co w duszy.
Dlatego trudno je wyleczyć samymi środkami farmakologicznymi.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć depresję i zespół stresu
pourazowego (PTSD)oraz ich uciążliwe konsekwencje,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia odpowiedniej psychoterapii,
która jest najskuteczniejszą formą leczenia depresji i PTSD.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

Dzień dobry. Właściwa diagnostyka jest podstawą odpowiednio dobranego sposobu interwencji terapeutycznej. Jeżeli diagnoza wcześniej nie obejmowała zespołu stresu pourazowego, a faktycznie na to zaburzenie Pani cierpi, to nie jest on leczony. W takiej sytuacji, owszem, problem może utrzymywać się mimo upływu lat i przeradzać w stany depresyjne, fobie itp. Właściwe leczenie psychoterapeutyczne daje szansę na powrót do równowagi. Pozdrawiam.

http://progress.warszawa.pl/