Diane 35 a skutki uboczne

Witam, mam 22 lata. Od mniej więcej dwóch lat mam problemy z trądzikiem, poza tym zmagam się z nadmiernym owłosieniem. Zrobiłam badania na hormony i okazało się, że mam podwyższony poziom testosteronu. Lekarz po konsultacji zapisał mi Diane 35, ale mam obawy przed rozpoczęciem kuracji. Chciałabym się dowiedzieć, jak działa Diane 35, w jakich przypadkach jest stosowany? Na co dokładnie pomaga? Słyszałam też, że po Diane 35 wiele kobiet przytyło i że powiększają się piersi. Czy to prawda? Czy to jedyne skutki uboczne jakie mogą wystąpić po Diane 35? Boję się tego, że przytyję przez te tabletki. Może jest jakiś zamiennik Diane 35, który nie będzie tego powodował? Chciałabym się też dowiedzieć, czy po zakończeniu kuracji Diane 35 będę miała problem z zajściem w ciążę? Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Szanowna Pani,

Żaden lek nie jest w pełni bezpieczny. Każdy ma jakieś działania niepożądane.
Preparat Diane-35 jest jednofazowym lekiem stosowanym u kobiet z objawami hiperandrogenizacji, zapewniającym również antykoncepcję.
Hiperandrogenizacja prowadzi do powstawania zmian trądzikowych, zwykle z towarzyszącym łojotokiem, może występować łysienie typu męskiego oraz lekkie postacie hirsutyzmu, czyli owłosienia typu męskiego u kobiet.

Lek ma podobne działania niepożądane jak większość tabletek antykoncepcyjnych, choć nowsze preparaty dzięki zmniejszeniu dawek hormonów, mogą powodować je rzadziej.

Stosowanie preparatu może powodować przyrost masy ciała, jednak nie jest on obserwowany u wszystkich stosujących go kobiet. Należy zaznaczyć, że nie powoduje on tycia bezpośrednio, a poprzez zwiększenie łaknienia oraz ewentualnie obrzęki, czyli czasowe "zatrzymanie" wody w tkankach.

Zawartość estrogenów sprzyja powiększeniu gruczołow piersiowych.

Lek zwiększa ryzyko choroby zakrzepowo-zatorowej, chorób wątroby, obserwuje się zwiększone ryzyko zachorowania na raka piersi. Nie sposób wymienić tu wszystkich działań niepożadanych, ale ogólnie rzecz ujmując są one wspólne dla doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Zależnie od dawki hormonów oraz zastosowanego progestagenu mogą  się nieznacznie różnić, głównie nasileniem bądź częstością występowania.

Trzeba nadmienić też, że omawiany preparat jest dość skuteczny w zwalczaniu objawów hiperandrogenizacji u kobiet, choć oczywiście nie jest to skuteczność 100% i u części pacjentek kuracja nie przynosi efektów., zwłaszcza jeśli objawy są bardzo nasilone.

Jeśli ma Pani wątpliwości, dobrze byłoby porozmawiać z lekarzem, który zalecił przyjmowanie leku, tak, by mogła Pani rozważyć korzyści i ryzyko oraz podjąć świadomą decyzję.

Pozdrawiam serdecznie