Czy dobry wynik spirometrii wraz z próbą rozkurczową wyklucza astmę?

Dzień dobry. Od ponad dziesięciu lat leczony na przewlekłe zapalenie zatok, alergię pyłkową (testy wykazały alergię na pyłki drzew, zbóż, chwastów, traw, roztoczy kurzu domowego i pleśnie). Od ponad roku zdiagnozowana astma leczona sterydami wziewnymi i lekami rozkurczającym(miflonide plus oxodil). Ponad miesiąc temu po kolejnym bardzo dobrym wyniku spirometrii wraz z próbą rozkurczową pani doktor alergolog jednak zmieniła diagnozę i wykluczyła astmę . Sterydy odstawione ,oxodil stopniowo odstawić , leczenie zakończone bo leki przeciwhistaminowe można kupować bez recepty. Wyniki spirometrii zawsze mam bardzo dobre a kilka razy w ciągu ostatnich lat miałem bardzo silne duszności i dwa razy musiałem udać się na ostry dyżur gdzie pomógł dopiero zastrzyk ze sterydami (inhalacje nawet co 20 minut nie pomagały). Czy dobry wynik spirometrii wraz z próbą rozkurczową wyklucza astmę i do jakiego lekarza mam się jeszcze udać skoro najpierw pulmonolog (w 2014) a później alergolog ( w tym roku) nie chcą mnie leczyć ? Od tygodnia znowu mam poranny kaszel i okresowo świszczący oddech ,jeszcze bez duszności (wziewam 2 razy na dobę oxodil). Na zatoki zażywam metmin, sinumax i robię co jakiś czas płukanie . Jest dużo lepiej niż kilka lat temu i tu się leczę systematycznie u laryngologa (wizyty co kilka miesięcy) . Pozdrawiam . Jan lat 61

Myślę, ze trzeba się Panu przyjrzeć, prawidłowa spirometria z próbą rozkurczową NIE wyklucza astmy. Jeżeli są wątpliwości należy pogłębić diagnostykę (u pulmonologa). Wywiady ma Pan raczej wskazujące na astmę.