Czy doświadczanie przewlekłego stresu przez 2 lata jest równoznaczne z zachorowaniem na nowotwór złośliwy w przyszłości?

Witam. Czy doświadczanie przewlekłego stresu przez 2 lata jest równoznaczne z zachorowaniem na nowotwór złośliwy w przyszłości? Dodam że doświadczyłam również przez to spadku odporności i sporo schudłam. Proszę o odpowiedź kogoś kto naprawdę się na tym zna, najlepiej onkologa. Bardzo się martwię że przez to zachoruje i nie mogę przestać się stresować...

Dzień dobry,
zapewne nie spełnię Pani oczekiwań gdyż nie jestem onkologiem, jednak posiadam sporą wiedzę o tym jaki wpływ ma permanentny stres ma występowanie chorób. Rozumiem, że przede wszystkim obawia się Pani nowotworów, jednak proszę pamiętać, że stres tak jak już Pani doświadczyła obniża odporność, a obniżona odporność zawsze przekłada się na zwiększone ryzyko występowania bardzo wielu chorób. Oczywiście nie można powiedzieć że na pewno Pani zachoruje, jednak stres wyniszcza organizm i trzeba zrobić wszystko, żeby wyeliminować tak duży stres ze swojego życia. Życie w stresie to ciągłe ryzyko chorób i nie tylko nowotworowych. Jednak wszystkie mogą znacząco obniżyć komfort życia lub zagrozić życiu. Warto więc zdecydować się na zmiany, które wyeliminują stres.

Dzień dobry!

Żadna taka zależność jest pewna ani jednoznaczna. Konsekwencje długotrwałego, przewlekłego stresu są różne. Różne są też przyczyny nowotworów.
Żaden z nas nie jest w stanie zrobić nic takiego, co ze 100%ową pewnością uchroniłoby nas przed nowotworem, ani nic, co ze 100%ową pewnością by nam go zapewniło.

Zachęcam raczej do konsultacji z psychologiem, aby zastanowić się, jak to się stało, że w ciągu tych 2 lat znajdowała się Pani w tak trudnej sytuacji i silnym stresie (być może cierpi Pani na zespół stresu pourazowego?), a także, dlaczego dzisiaj myśl o nowotworze jest dla Pani tak trudna i powoduje tak duże napięcie.

Pozdrawiam!

Witam Panią. Jak sama Pani zauważyła długi i intensywny stres może wpływać na odporność i wagę ciała. Nie musi jednak oznaczać zachorowania na chorobę nowotworową. Z pewnością warto monitorować stan zdrowia poprzez badania w kontakcie bezpośrednim. Proszę być uważną na fakt, że sprawdzanie w różnych źródłach niepokojącego Panią aspektu może się przyczyniać do wzrostu napięcia i odczuwania lęku. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/