Czy drżenia rąk są spowodowane niskim poziomem żelaza?

Dzień dobry, Od kilku dni czuje się bardzo słabo. Mam zawroty głowy, czuję mrowienie i ciężkość w nogach, drżą mi ręce. Lekarz zlecił badania i poza kwasem moczowym, który wyszedł podwyższony mam również nizszy poziom żelaza: 40.8 ug/dl. Czy moje dolegliwości mogą być z tym związane? Czy niedobór jest za mały aby dawać takie dolegliwości? Wizyta u lekarza dopiero za tydzień. Czy mogę zacząć przyjmować żelazo "na własną rękę"?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli chodzi o niedobór żelaza, to może on powodować wiele negatywnych objawów. Niektóre z nich możemy utożsamiać z tymi, które występują u Pani. Chodzi tutaj przede wszystkim o bóle i zawroty głowy oraz osłabienie organizmu. Oprócz tego, przy niedoborze żelaza występują również duszności, kołatanie serca, problemy z koncentracją oraz bladość skóry.

Podwyższony kwas moczowy we krwi może prowadzić do choroby zwanej dną moczanową. Atakuje ona stawy, w szczególności te w palcach u stóp lub dłoni. Pomocnym okazują się leki obniżające poziom kwasu moczowego we krwi, a także odpowiednia dieta.

W przypadku ciągłego drżenia rąk, przyczyn może być wiele. Pomijając chorobę Parkinsona, czy stwardnienie rozsiane, taki symptom występuje przy cukrzycy, nerwicy lękowej, ogólnym osłabieniu organizmu, chorobach tarczycy, nerek i wątroby.

Zalecamy, aby udała się Pani do lekarza, który będzie w stanie powiązać wyniki badań z występującymi objawami osłabienia.

Możliwe, że niedobór żelaza powoduje osłabienie organizmu, ponieważ często owy niedobór występuje podczas niedokrwistości.

W artykule, do którego link znajdzie Pani poniżej, zawarte są skutki niedoboru żelaza:

https://portal.abczdrowie.pl/skutki-niedoboru-zelaza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.