Czy dzieci autystyczne są z natury agresywne?

Wiele osób myśli, że dzieci autystyczne są szczególnie agresywne i potrafią nagle wybuchnąć złością. Czy w Pani karierze zawodowej często zdarzały się takie przypadki?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

To kolejny mit. Agresja ma swoje źródło. Może być nim nadwrażliwość na bodźce, np. dźwięk czy światło, a dziecko nie potrafi inaczej wyrazić swojego lęku, ponieważ nie mówi. Albo dziecko ma jakieś dolegliwości bólowe, np. boli je brzuszek, i też nie umie tego zakomunikować dorosłym. Czasem dzieci są agresywne, bo my potrafimy zrozumieć, czego potrzebują, o co im chodzi. Agresja ze strony dziecka jest wyrazem jego bezradności, wołaniem o pomoc.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Owszem zdarzały jednak agresja często wynika z tego, że dziecko nie potrafi zakomunikować swoich potrzeb. Czasem agresywne zachowania pojawiają się na skutek prowokacji, np w szkole gdy dzieci bez deficytów mówiąc wprost dokuczają dziecku np z zespołem Aspergera.
Pozdrawiam AM