Czy dziecko autystyczne może mieć zatruty organizm rtęcią?

Witam.

Mam 4-letniego synka, u którego stwierdzono autyzm. Dziecko nie mówi, ma napady krzyku, piszczy. Lecz niepokoi mnie jedna rzecz, o której już czytałam, że dziecko może mieć zatruty organizm. Mój synek je tylko wybrane rzeczy, zazwyczaj zupy lub jogurty i ma problemy ze stolcem.

Czy może w jego organizmie znajdować się rtęć?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Problem poruszony przez Panią jest od pewnego czasu często powtarzanym w różnorodnych mediach (w prasie, telewizji, także na forach internetowych dla rodziców dzieci z autyzmem). Dotyczy próby obarczania winą za zaburzenie autystyczne zatrucia metalami ciężkimi, w tym rtęcią. Jednak nie jest to udokumentowana i medycznie potwierdzona hipoteza. Nie ma żadnych naukowo potwierdzonych dowodów wskazujących na zależność pomiędzy stężeniem rtęci we krwi a występowaniem autyzmu. Faktem jest jednak to, że u niektórych dzieci z autyzmem w wyniku specjalistycznych badań mogą pojawić się wyniki wskazujące m.in. na niski poziom glutationu i cysteiny, które są główną drogą usuwania z organizmu toksycznych metali, takich jak rtęć. Jak wynika z badań naukowych podatność na zbyt wysoki poziom rtęci w organizmie ma powiązanie genetyczne. Jednak problemy z wypróżnianiem się synka mają zdecydowanie podłoże wynikające z ograniczonej i mało urozmaiconej diety.

Pozdrawiam