Czy dziecko autystyczne może mieć zatruty organizm rtęcią?

Witam.

Mam 4-letniego synka, u którego stwierdzono autyzm. Dziecko nie mówi, ma napady krzyku, piszczy. Lecz niepokoi mnie jedna rzecz, o której już czytałam, że dziecko może mieć zatruty organizm. Mój synek je tylko wybrane rzeczy, zazwyczaj zupy lub jogurty i ma problemy ze stolcem.

Czy może w jego organizmie znajdować się rtęć?

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Problem poruszony przez Panią jest od pewnego czasu często powtarzanym w różnorodnych mediach (w prasie, telewizji, także na forach internetowych dla rodziców dzieci z autyzmem). Dotyczy próby obarczania winą za zaburzenie autystyczne zatrucia metalami ciężkimi, w tym rtęcią. Jednak nie jest to udokumentowana i medycznie potwierdzona hipoteza. Nie ma żadnych naukowo potwierdzonych dowodów wskazujących na zależność pomiędzy stężeniem rtęci we krwi a występowaniem autyzmu. Faktem jest jednak to, że u niektórych dzieci z autyzmem w wyniku specjalistycznych badań mogą pojawić się wyniki wskazujące m.in. na niski poziom glutationu i cysteiny, które są główną drogą usuwania z organizmu toksycznych metali, takich jak rtęć. Jak wynika z badań naukowych podatność na zbyt wysoki poziom rtęci w organizmie ma powiązanie genetyczne. Jednak problemy z wypróżnianiem się synka mają zdecydowanie podłoże wynikające z ograniczonej i mało urozmaiconej diety.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Lek. Jacek Ławnicki
98 poziom zaufania

Witam!
W opisanej sytuacji należy przeprowadzić badania z krwi. Proszę udać się do lekarza.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mogłam zatruć się rtęcią?

Dzień dobry, w poniedziałek syn włożył termometr rtęciowy do czajnika z bardzo gorącą wodą, około 80-90 stopni Celsjusza. Termometr pękł i rtęć wylała się do wody. Reszta rtęci wylała się na blat kuchenny. Po kilku godzinach zagotowałam wodę razem z tą rtęcią i zrobiłam sobie herbatę. Prawie cały czas przebywaliśmy w kuchni. Kiedy się zorientowaliśmy co się stało posprzątaliśmy wszystko wg. zaleceń. Do tej pory (piątek) nikt z nas nie miał żadnych dolegliwości. Jedynie ja czuję się dziś źle, jestem osłabiona i mam uczucie „ciężkości” w głowie. Czy jest to spowodowane zatruciem rtęcią, czy raczej całkowicie czymś innym?
KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

niestety sytuacja, którą Pani opisała mogła doprowadzić do zatrucia oparami rtęci.

Samo rozlanie rtęci z termometru jest niebezpieczne, a dodatkowo rtęć znalazła się w gorącej wodzie, którą Pani spożyła. Na szczęście połknięcie rtęci z termometru nie jest zagrożeniem toksykologicznym, gdyż rtęć nie wchłania się z przewodu pokarmowego i wydalana jest wraz ze stolcem.

Mimo to, objawy, których Pani doświadcza wymagają konsultacji z lekarzem. To on zdecyduje o dalszym postępowaniu w tej sprawie.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami można znaleźć pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-gdy-dziecko-przegryzlo-termometr,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-grozi-kontakt-z-rtecia-po-rozbiciu-termometru,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-postepowanie-po-kontakcie-z-rtecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty