Problemy z jelitami u dziecka a autyzm

Witam,

mam pytanie dotyczące mojego synka, który ma obecnie 2,5 roku. W grudniu 2008 roku dostał serię antybiotyków, brał je ponad 3 tygodnie co zakończyło sie biegunką. Od tej pory ma kłopoty z załatwianiem się: biegunka lub stolce normalne na przemian. Około lutego 2009 roku zachowanie Filipa zaczęło się pogarszać. Najpierw zauważyłam, że chodzi na paluszkach. Wpisałam sobie wyrażenie w google i pojawila sie strona o autyzmie. Zachowań niepokojących zaczęło przybywać. Filip zaczął się kręcić w kółko, patrzeć ,,bokiem'', rozbierać do naga, ogladać te same bajki w kółko, nie chciał abyśmy uczestniczyli w zabawie, kontakt wzrokowy sie pogorszył. Bylismy w ośrodku diagnozującym autyzm i zalecili nam tam terapię, jednak diagnozy nie dostaliśmy, ponieważ nie było pewne czy to autyzm czy tez nie. Filip strasznie lubił jeść słodycze oraz bułki, pojawił się niepohamowany apetyt. Na dzień dzisiejszy Filip bardzo sie zmienił. Nie wiem czego to zasługa, może terapii, może to jego samoistny rozwój. Mowa u niego bardzo kulała, nie chciał nic powtarzać, a gdy wprowadziliśmy mu dietę bez cukru i bez mleka zaczął powtarzać po nas slowa. Teraz łączy słowa, na pewno jest lepiej, kontakt wzrokowy idealny, ale bardzo piszczy no i nadal problemy z kupa. ładnie sie bawi tematycznie, karmi misie, lalki, nazywa obrazki, przynosi i pokazuje książeczki lub inne zabawki, chce żeby mu nazywać obrazki. Z dziećmi uwielbia się bawić, choć zdarza się, że je popchnie. Wszytko naśladuje dźwięki oraz czynności. Byliśmy u lekarza, który leczy autyzm biomedycznie, pani doktor uważa, że to kłopoty z grzybami, silne zapalenie jelit, nietolerancja pokarmowa, być może alergie, krew w stolcu. Teraz robimy szereg potrzebnych badań za granica. Byliśmy juz w wielu miejscach, gdzie diagnozują autyzm u terapeutow i lekarzy, nikt z nich nie powiedział, że Filip ma autyzm. Moje pytanie brzmi, czy jesli Filip ma grzyby i tak chore jelita, to czy po wyleczeniu ich powinna ruszyć mowa i dziecko wróci do zdrowia? Jakie objawy daja chore jelita, czy podobne do autystycznych?

Dziekuje Ania

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Katarzyna Osak Psycholog, Warszawa

Witam serdecznie

Istotnie wielu rodziców dzieci z autyzmem donosi, że po wprowadzeniu diety (zwykle bezglutenowej, bezmlecznej i bezcukrowej), zaleczeniu jelit, wyleczeniu grzybic, u ich dzieci nastąpił spadek zachowań autystycznych oraz często rozwój mowy. Dzieci z autymem mają pewną skłonność do chorób jelit, grzybic, ich organizmy nieprawidłowo trawią białka, a system immunologiczny jest często osłabiony.

Nie można jednak z całą pewnością powiedzieć, że u dziecka u którego nie postawiono jednoznacznej diagnozy wyleczenie jelit będzie kluczem do sukcesu.

Podaje Pani kilka przykładów zachowań dość charakterystycznych dla autyzmu występujących u Pani synka przed podjęciem leczenia i terapii. Widać jednak również kilka pozytywnych zmian i prawidłowych zachowań po wprowadzeniu leczenia. I to jest bardzo budujące.

Należy zatem kontynuować zalecenia lekarza i terapeutów.
Pani synek jest jeszcze mały i na pewno warto być pod stałą opieką specjalistów, którzy będą monitorować jego rozwój i ewentualnie na wczesnym etapie wychwycą nieprawidłowości.

Pozdrawiam.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
Ostatnio dużo mówi się o dietach i że jelita to drugi mózg. Jeśli jest konieczność badań w kierunku nietolerancji czy alergii to warto je zrobić i być może zastosować zmianę żywienia. Na pewno wskazana jest kontynuacja terapii i z niej bym nie rezygnowała bo widać przynosi efekty. Proszę rozważyć jeszcze konsultację z terapeutą integracji sensorycznej.
Pozdrawiam AM