Czy endometriza utrudnia zajście w ciążę?

Witam. W sierpniu lekarz w trakcie badania rozpoznał u mnie zmianę endometriozy na jajniku - 2cm. Obserwujemy tą zmianę na wizytach co 2-3miesiące. Od pażdziernika przyjmuje lrk Jeanine. Mój lekarz jest zadowolony z przebiegu kuracji. Zmiana się nie powiększa i uspokaja mnie mówiąc że mam brać tą antykoncepcje i gdy bede chciała zajść w ciąże to wtedy odstawimy. Niestety, na ten moment ciąża nie wchodzi w grę, bo nie mam partnera. Proszę o poradę - czy jeśli ta zmiana nie będzie się powiększała to może ona utrudniać zajście w ciąże za 4-5lat?

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno powiedzieć co będzie za kilka lat i czy faktycznie rozwój choroby da się zatrzymać, trudno też snuć jakiekolwiek przypuszczenia na temat płodności kobiety – nawet jeśli nie cierpi na endometriozę i jest zupełnie zdrowa, nie sposób przewidzieć, czy i kiedy uda jej się zajść w ciążę. Fakty medyczne wskazują, że rzeczywiście endometrioza może utrudniać zajście w ciążę. Endometrioza to rozrost błony śluzowej macicy (czyli endometrium) poza nią, czyli np. w jajowodach. Tkanka ta narasta z każdym cyklem i stwarza zagrożenie zwłaszcza w tych miejscach, z których nie ma ujścia, to jest nie może zostać wydalona po złuszczeniu. Choroba powoduje różne dolegliwości w zależności od tego, gdzie jest umiejscowiona oraz kiedy rozpoczęto leczenie (rozróżnia się 6 stadiów choroby). Nie zawsze powoduje niepłodność – najczęściej ma to miejsce w przypadku, gdy zmiany pojawiają się na jajnikach i jajowodach – zwłaszcza chodzi o zrosty. Ponadto toksyczne oddziaływanie endometriozy na komórki jajowe może mieć wpływ na ewentualne utrudnione zajście w ciążę. Są to tylko niektóre z możliwych przyczyn niepłodności kobiet leczących się na endometriozę. Każdy przypadek natomiast rozpatrywany jest indywidualnie po zapoznaniu się z historią choroby oraz szkodami, jakich dokonała w organizmie kobiety. Niektórzy lekarze, po postawieniu diagnozy, sugerują, żeby nie zwlekać z podjęciem decyzji o dziecku. Więcej o chorobie i czynnikach wpływających na płodność w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-endometrioza oraz pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/endometrioza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.