Czy faktycznie te dolegliwości mają związek z kolką?

witam, córeczka 2,5 miesiąca. od początku problemy z brzuszkiem, kolkami, ciągły płacz. po miesiącu z tego wszystkiego straciłam pokarm. córka je w tym momencie Bebilon Comfort - na kolki i zaparcie. kolki wieczorne zniknęły, robi kupę raz dziennie. zieloną, śmierdzącą ( w mleku jest żelazo ) i z pęcherzykami gazów ( ale daje jej espumisan, to chyba od tego ). w tym momencie, córka zawsze po ok. 2 h po jedzeniu zaczyna płakać w niebogłosy. po jedzeniu spokojna, śpi, bawi się i śmieje. zaczyna płakać nagle i tak do następnego karmienia. do tego ma wysypkę na całej głowie i twarzy, gdzieniegdzie coś na kształt pryszczy, ale całość jakby w szorstkich małych plamkach ( bez barwy ). do tego głośne gazy, po których płacze. lekarz zgania na kolkę, ale kolki to ona miała przez dwa miesiące i były to 3 godziny płaczu wieczorem, które już minęły.

Redakcja abcZdrowie

Witam, obecnie lekarze nieco szerzej traktują pojęcie kolki – nie jest to tylko ból brzucha wynikający z problemów jelitowych, to raczej cały zespół objawów wskazujących na ogólną niedojrzałość organizmu dziecka. A więc niedojrzałość układu trawiennego, ale też nerwowego. Nieutulony, rozpaczliwy płacz, czasem nie mający związku z bólami brzucha, wzdęciami i gazami – to również są kolki. Powinny ustępować wraz z rozwojem malucha. Ta dolegliwość jednak nie daje objawów, jakie opisała Pani. Zielone, strzelające, pieniste stolce (z obecnością gazów), wysypka na głowie oraz twarzy – to są bardzo niepokojące symptomy, których nie należy bagatelizować. Gdyby były wynikiem tzw. kolki, to z pewnością nie towarzyszyłaby im wysypka, zaś sam kolor stolca – jest akceptowalny, ale tylko pod warunkiem, że jest przejściowy (choć, tj. Pani pisze – może też występować w przypadku mleka fortyfikowanego żelazem), nie towarzyszą mu inne dolegliwości. Z kolei współwystępowanie opisanych przez Panią dolegliwości nasuwa na myśl raczej skojarzenie z nietolerancją pokarmową, z którą należy walczyć. Proszę pamiętać, że pediatra nie zawsze jest w stanie prawidłowo ocenić nietolerancję pokarmową – zwłaszcza, gdy nie ma możliwości obejrzenia stolca. Ponadto w takiej sytuacji warto zasięgnąć rady specjalisty. Sugeruję przedyskutowanie problemu z pediatrą – może zasugerować zmianę mleka (są mieszanki bezmleczne, a także bez laktozy) lub kontrolę np. u gastroenterologa. Zachęcam również do zapoznania się z opinią naszego eksperta w odpowiedzi na pytanie internautki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wysypka-na-buzi-u-dziecka-i-zielona-kupa-czy-to-skaza-bialkowa. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.