Czy Feminum jest plemnikobójczy?

Czy Feminum żel jest plemnikobójczy? Zaczęliśmy z partnerem starać się o dziecko, używany tego żelu i zastanawiam się czy jego stosowanie nie utrudni nam zadania.

Redakcja abcZdrowie

Witam, ten lubrykant absolutnie nie ma działania plemnikobójczego, zatem teoretycznie nie powinno być przeciwwskazań do stosowania go podczas starań o dziecko. Zatem jeśli dzięki niemu uniknie Pani problemu z suchością pochwy, a więc i ewentualnymi otarciami naskórka, to można posiłkować się tym żelem. Nie dowiedziono negatywnego wpływu lubrykantu na próby poczęcia dziecka. Natomiast istnieją pewne badania, według których jakoby żele intymne niwelujące problemy z suchością pochwy mogły obniżać sprawność plemników oraz rozrzedzać spermę, a tym samym zmniejszać szansę na zapłodnienie. Myślę, że ma to jednak marginalne znaczenie w przypadku, gdy nie mają Państwo problemów z płodnością. W przeciwnym wypadku – sugerowałabym zrezygnowanie z lubrykantów. Zachęcam do zapoznania się z opinią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-zel-intymny-nawilzajacy-moze-miec-wplyw-na-zaplodnienie. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.