Czy ginekolog mógł się pomylić odnośnie płci dziecka?

Witam w 14 2tc na badaniu ginekolog powiedział mi płeć dziecka że będzie to chłopiec czy jest możliwe że na tym etapie mógł się pomylić i będzie to dziewczynka?

Redakcja abcZdrowie

Witam, trudno powiedzieć, czy lekarz mógł się pomylić, ale faktem jest, że im ciąża bardziej zaawansowana, tym większe prawdopodobieństwo, że określona przez lekarza płeć jest tą właściwą. Łatwiej rozpoznać płeć dziecka między 18. a 22. tygodniem ciąży, więc sugeruję cierpliwie poczekać. Więcej na ten temat w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plec-dziecka-badanie-usg-i-inne-metody-rozpoznania-planowanie. Faktem jest jednak, że częściej w przypadku rozpoznania dziewczynki zdarza się pomyłka, w drugą stronę jest to już mniej prawdopodobne. Proszę pamiętać, że od określenia płci zależy kilka czynników: czułość aparatu USG, ułożenie dziecka w trakcie badania, grubość powłok brzusznych i doświadczenie lekarza. Czasem te czynniki składają się na niewłaściwe rozpoznanie na wcześniejszym etapie ciąży. Niektórzy lekarze przypominają, że 100% pewności daje niestety tylko... poród. Bywa, że dziecko swą pozycją w łonie matki utrudnia rozpoznanie płci. Zachęcam również do zapoznania się z obszerną wypowiedzią naszego eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-a-plec-dziecka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.