Czy lekarz może się mylić odnośnie płci dziecka?
Jestem w18 tyg ciąży. Miałam usg. Lekarz stwierdził ze w 80% jest to dziewczynka? Czy może się mylić. Zaznaczam ze nie spędził jakoś dużo czasu na ocenianie genów

KOBIETA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
ocena płci na podstawie USG zależna jest od wielu czynników: doświadczenia lekarza, sprzętu, na jakim badanie jest wykonywane, ułożenia dziecka i oczywiście wieku ciąży. O ile narządy płciowe płodu kształtują się około 9.-12. tygodnia ciąży, to nie zawsze pierwsze badania prenatalne, między 11. a 13. tygodniem ciąży, mogą udzielić odpowiedzi na pytanie o płeć.
Więcej informacji w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/plec-dziecka-badanie-usg-i-inne-metody-rozpoznania-planowanie.
Z kolei już w 18. tygodniu ciąży genitalia powinny być dobrze widoczne, oczywiście pod warunkiem czynników, o których pisałam na początku. Podczas badania USG lekarz nie bada genów – analizuje za to obraz widoczny na ekranie. Badania genetyczne, które mogą zostać wykonane i w 100% oceniają, między innymi, płeć to amniopunkcja bądź test NIFTY.
Odsyłam do odpowiedzi ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usg-a-plec-dziecka oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-ginekolog-mogl-sie-pomylic-odnosnie-plci-dziecka.