Szanowna Pani,
Bardzo Pani współczuję zaistniałej sytuacji. Domyślam się, jak frustrujące musi być pozostawanie bez odpowiedniej diagnozy po tak wielu wizytach u różnych specjalistów.
Problem związany z nerwicą polega niestety na tym, że objawy z ciała, które wywołuje, są identyczne w subiektywnym odczuciu pacjenta, jak te które daje chory organ. Innymi słowy - dolegliwości są identyczne i osoba cierpi dokładnie tak samo jak w przypadku choroby somatycznej.
Prawidłowy tok postępowania, nawet w przypadku podejrzenia nerwicy, zawsze obejmuje dokładną diagnozę pod kątem choroby. Jeżeli Pani lekarz pierwszego kontaktu nie traktuje opisywanych przez Panią dolegliwości z wystarczającą powagą gorąco polecam skierowanie się do innego lekarza, w innej przychodni, który spojrzy na sprawę świeżym okiem i zaleci szczegółowe badania.
Dopiero jeżeli po gruntownym przebadaniu gardła nie zostaną stwierdzone żadne dolegliwości, należy udać się do lekarza psychiatry, który oceni zasadność zastosowania odpowiedniej farmakoterapii. Jeżeli rzeczywiście Pani objawy mają podłoże nerwicowe, powinna Pani wówczas odczuć ulgę.
Witam,
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne, W Pani przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy takie ciśnienie może mieć związek z nerwicą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy problemy z oddechem mają związek z nerwicą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy nerwica ma związek z arytmią? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy lękowej występuje wysoki puls? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy nerwica może powodować arytmię? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Co jest powodem kluchy w gardle? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy moje ciśnienia ma związek z nerwicą? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy przy nerwicy mogą wystąpić objawy kardiologiczne? – odpowiada Lek. Wiesław Łuczkowski
- Czy kołatanie serca w czasie leżenia na lewym boku może mieć związek z nerwicą lękową? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak się diagnozuje nerwicę? – odpowiada Mgr Bożena Waluś