Czy guz w brzuchu może oznaczać nowotwór?

Witam, u mojej mamy ( lat 59) został wykryty w topografii śródbrzusza i podbrzusza guz litwo- płynowy o orientacyjnych wymiarach 220x108x197 mm. W opisie są następujące informacje : Duża ilość gazów utrudnia badanie, wątroba powiększona o wymiarach płata prawego 220 mm, o znacznie podwyższonej echogeniczności, cechy otłuszczenia III stopnia, bez zmian ogniskowych, żyła wrotna prawidłowa.Stan po cholecystektonii, loża pooperacyjna bez obić patologicznych.Drogi żółciowe wewnątrzwątrobowe nie poszerzone. Trzustka prawidłowej echogeniczności, nie powiększona. Obie nerki o położeniu typowym, wielkości w granicach normy, bez zmian ogniskowych ani cech zastoju. Pole nadnerczowe słabo dostępne w badaniu - nie do oceny. Ocena aorty nie możliwa ze względu na obecność guza. Pęcherz moczowy miernie wypełniony, bez konkretów, poza tym nie do oceny. Niewielka ilość wolnego płynu widoczna około wątrobowo. Termin na badania ma dopiero za 10 dni. Czy ten guz to nowotwór? Czy jest szansa, że to coś łagodnego? Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Lek. Michał Lenard

Guz jest prawdopodobnie zmianą nowotworową, na chwilę obecną nie można stwierdzić, czy jest to zmiana łagodna, czy złośliwa. Konieczne będą dodatkowe badania. Wynik TK powinien ocenić lekarz zlecający badanie, który skieruje pacjentkę do dalszej diagnostyki. Pozdrawiam!