Czy hashimoto może dawać po latach takie objawy?

Od 10 roku życia leczę niedoczynność tarczycy i chorobę Hashimoto. Do tej pory nie działo się nic niepokojącego, czułam się bardzo dobrze. Od kilku miesięcy mam niskie ciśnienie (ok. 90/60). Często towarzyszą mi zawroty głowy, osłabienie, nudności, czasem tachykardia. Te stany są bardzo nieprzyjemne, utrudniają codzienne funkcjonowanie, pojawiają się nagle, trwają od kilku do kilkudziesięciu minut. Morfologia w porządku, EKG i echo serca również, cukier, potas, magnez także w normie. Lekarze odsyłają mnie z kwitkiem twierdząc że jestem zdrowa lub "to tylko Hashimoto". Czy rzeczywiście Hashimoto po tylu latach może nagle dawać takie oznaki (mimo że hormony tarczycy są na bieżąco monitorowane)? Czy przyczyna może być gdzieś indziej?

Opisane powyżej objawy sugerują zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową ze wskazaniem na niskie stężenie sodu w surowicy z hiponatremią włącznie. Objawy hiponatremii spowodowanej niedoborem sodu (w zależności od poziomu niedoboru), to:

• zaburzenia koncentracji i funkcji poznawczych,

• zaburzenia równowagi,

• osłabienie,

• nudności,

wymioty,

• splątanie i zaburzenia orientacji,

ból głowy,

• nadmierna senność,

• zaburzenia świadomości,

• drgawki,

śpiączka,

• zatrzymanie oddechu i akcji serca.

Dodatkowe symptomy, które sugerują odwodnienie to suchość śluzówek, wiotkość i utrata sprężystości skóry, niskie ciśnienie krwi, przyspieszona akcja serca (tachykardia), zmniejszenie ilości oddawanego moczu.

Warunki pogodowe związane w ostatnich dniach z wysokimi temperaturami otoczenia, a co za tym idzie z dużą potliwością i nadmiernym wydalaniem sodu z organizmu będą pogłębiać niedobór sodu. Oczywiście przyczyny mogą być zupełnie inne, tak jak i występujące objawy mogą mieć inne źródło. Objawy hipernatremii (stężenie sodu w surowicy powyżej normy) spowodowanej utratą płynów lub niedostateczną podażą wody (odwodnienie) będą takie same jak przy hiponatremii z towarzyszącym odwodnieniem.

Ponieważ nie odniosła się Pani w opisie do sodu, jeśli objawy nadal się utrzymują, zaleciłabym jego oznaczenie w surowicy, najlepiej z oceną profilu nerkowego. W przypadku nieprawidłowych wyników należy udać się do lekarza.