Woda nie jest trująca. Możliwe, że trochę przesadził pan pijąc na raz, aż tyle. Nie da się w tym momencie powiedzieć czy to tylko zbieg okoliczności. Musi pan dalej się obserwować i zgłosić się do lekarza w razie bólu głowy połączonego z wymiotami.
Witamy!
Zazwyczaj spotykamy się z informacją, że mamy tendencję do spożywania zbyt małej ilości płynów, czego skutkiem jest odwodnienie organizmu. Jednak wypicie zbyt dużej ilości wody również jest niebezpieczne. Przewodnienie hipotoniczne, inaczej po prostu przedawkowanie wody następuje wówczas, gdy dostarczymy organizmowi dawki płynów, której nerki nie będą w stanie przefiltrować. Dlatego w celu zachowania równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie należy poświęcić uwagę temu, co i w jakiej ilości pijemy. Dla utrzymania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej powinno się wypijać ok 30-35 ml płynów na 1 kg masy ciała. Jednak ilość ta zależy również od innych czynników, jak wiek, aktywność fizyczna, czy stan fizjologiczny (np. w gorączce potrzebujemy więcej płynów).
Objawami przewodnienia mogą być: nudności, osłabienie, brak łaknienia, skurcze mięśni, drgawki, nierówność źrenic, skąpomocz lub bezmocz, wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego i zwolnienie akcji serca.
Kiedy spożywamy zbyt wiele płynów, skutkiem jest nadmierne rozrzedzenie krwi – spada liczba czerwonych krwinek, jak również stężenie chlorków oraz sodu, które są niezbędne dla prawidłowego działania organizmu. Stan obniżenia poziomu sodu w surowicy krwi poniżej 135 mmol/L nazywamy hiponatremią.
Nie jest możliwe postawienie diagnozy na odległość, jaka jest przyczyna objawów, których Pan doświadcza. Bóle głowy mogą mieć bardzo różną etiologię. Mogą to być bóle migrenowe, napięciowe, mogą też być skutkiem toczących się w organizmie procesów chorobowych, zakażenia, czy też urazu. Najbardziej niepokojący jest ból głowy o nagłym początku, a także ból, obok którego występują inne objawy, jak: sztywność karku, gorączka, wymioty, nudności, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, drgawki.
Dlatego należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, bądź specjalistą neurologiem, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę.
Zachęcam również do lektury artykułu oraz odpowiedzi na pytania o podobnej tematyce, które pojawiły się w naszym portalu:
• https://portal.abczdrowie.pl/przewodnienie-przyczyny-objawy-i-leczenie-nadmiaru-wody
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-obliczyc-ile-plynow-dziennie-powinno-sie-dostarczyc-organizmowi
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-glowy-i-oczu-wieczorami
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/codzienny-bol-glowy-u-29-latki
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy można przesadzić z piciem wody na diecie? – odpowiada Mgr Grzegorz Wichrzycki
- Czy hashimoto może dawać po latach takie objawy? – odpowiada Dr Anna Brinken
- Dlaczego mam zawroty głowy po przyjęciu tego leku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę spożywać taką ilość wody? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Na co mogą wskazywać wymioty i ból gardła u dziecka? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają napięciowe bóle głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy mogę pić za dużo? – odpowiada Mgr Mateusz Durbas
- Dlaczego miewam ból głowy po wysiłku? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Picie dużej ilości wody a odchudzanie – odpowiada Mgr Justyna Siwek
- Czy przy bólu głowy można stosować okłady z lodem? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
artykuły
Przewodnienie - przyczyny, objawy i leczenie nadmiaru wody
Przewodnienie, czyli nadmiar wody w organizmie, to
Hipernatremia - przyczyny, objawy, skutki nadmiaru sodu, leczenie
Hipernatremia to zbyt wysokie stężenie sodu w orga
Nie lekceważ. Ciągłe pragnienie może być pierwszym objawem groźnej choroby
Kiedy żar leje się z nieba, pragnienie może dokucz