Dlaczego pojawił się ból głowy i wymioty?

Wczoraj na wieczór wypiłem litr wody na raz .Po jakimś czasie troche zwymiotowałem i zaczela mnie boleć głowa i bolała mnie przez cała noc rano też i tak az do połidnia aż wziołem paracetamol .Aktualnie ból głowy ustał ale męczą mnie nudności .Mam pytanie czy mogło mi się coś stać poważnego ,albo czy może się coś stać .Dodam ze wczoraj mało piłem .

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Zazwyczaj spotykamy się z informacją, że mamy tendencję do spożywania zbyt małej ilości płynów, czego skutkiem jest odwodnienie organizmu. Jednak wypicie zbyt dużej ilości wody również jest niebezpieczne. Przewodnienie hipotoniczne, inaczej po prostu przedawkowanie wody następuje wówczas, gdy dostarczymy organizmowi dawki płynów, której nerki nie będą w stanie przefiltrować. Dlatego w celu zachowania równowagi wodno-elektrolitowej w organizmie należy poświęcić uwagę temu, co i w jakiej ilości pijemy. Dla utrzymania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej powinno się wypijać ok 30-35 ml płynów na 1 kg masy ciała. Jednak ilość ta zależy również od innych czynników, jak wiek, aktywność fizyczna, czy stan fizjologiczny (np. w gorączce potrzebujemy więcej płynów).

Objawami przewodnienia mogą być: nudności, osłabienie, brak łaknienia, skurcze mięśni, drgawki, nierówność źrenic, skąpomocz lub bezmocz, wymioty, wzrost ciśnienia tętniczego i zwolnienie akcji serca.

Kiedy spożywamy zbyt wiele płynów, skutkiem jest nadmierne rozrzedzenie krwi – spada liczba czerwonych krwinek, jak również stężenie chlorków oraz sodu, które są niezbędne dla prawidłowego działania organizmu. Stan obniżenia poziomu sodu w surowicy krwi poniżej 135 mmol/L nazywamy hiponatremią.

Nie jest możliwe postawienie diagnozy na odległość, jaka jest przyczyna objawów, których Pan doświadcza. Bóle głowy mogą mieć bardzo różną etiologię. Mogą to być bóle migrenowe, napięciowe, mogą też być skutkiem toczących się w organizmie procesów chorobowych, zakażenia, czy też urazu. Najbardziej niepokojący jest ból głowy o nagłym początku, a także ból, obok którego występują inne objawy, jak: sztywność karku, gorączka, wymioty, nudności, zaburzenia świadomości, zaburzenia widzenia, utrata przytomności, drgawki.

Dlatego należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, bądź specjalistą neurologiem, który zleci odpowiednie badania i postawi diagnozę.

Zachęcam również do lektury artykułu oraz odpowiedzi na pytania o podobnej tematyce, które pojawiły się w naszym portalu:

https://portal.abczdrowie.pl/przewodnienie-przyczyny-objawy-i-leczenie-nadmiaru-wody

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-obliczyc-ile-plynow-dziennie-powinno-sie-dostarczyc-organizmowi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-glowy-i-oczu-wieczorami

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/codzienny-bol-glowy-u-29-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.