Czy hemoroidy są przeciwwskazaniem do porodu naturalnego?

W pierwszej ciąży dostałam hemoroidy. Teraz jestem w drugiej ciąży (13 tydzień) i one się powiększyły, przy każdym wypróżnianiu wychodzą mi jeszcze bardziej. Czy są jakieś przeciwwskazania do porodu naturalnego?
Mam wizję, że podczas porodu całe jelita mi wyjdą na wierzch…

KOBIETA ponad rok temu

Dzień dobry!
Jeśli hemoroidy powiększają się przy wypróżnianiu może Pani używać czopki glicerynowe - nie zaszkodzą płodowi. Proszę też postarać się dużo pić, nawet do 3 litrów dziennie.
Od drugiego trymestru, jeśli poziom cukru będzie w normie, może Pani przyjmować laktulozę przy zaparciach.
Przy porodzie jelita na pewno nie wyjdą. Przy parciu hemoroidy rzeczywiście się powiększą, ale już będzie Pani mogła stosować czopki i kremy, które je szybko usuną. Nie jest to przeciwwskazanie do porodu.
Z poważaniem