Czy hipoglikemia może wystąpić bez cukrzycy?

Witam Państwa. Mam większość objawów hipoglikemii. Jest to niezwykle trudna sytuacja dla mnie, bo jak zaczynam się robić śpiąca, to zasypiam w miejscu, w którym obecnie się znajduję - w pracy, w szkole, na imprezie. Nie jestem w stanie niczym - kawą, herbatą, napojami energetycznymi - walczyć z tym. Badania krwi na czczo wyszły 68 mg/dl, zaś glukoza 2 godz. po posiłku 64 mg/dl. Koleżanka cukrzyczka zmierzyła mi kiedyś po alkoholu i obfitych posiłkach (wieczorem) glukometrem poziom cukru i wyszło 55 mg/dl. A wtedy czułam się naprawdę dobrze. Ten sam problem dotyczy napadów wilczego głodu, z którymi nie jestem w stanie sobie poradzić. W ciągu ostatniego roku straciłam częściowo kontrolę nad swoim życiem, którym kieruje teraz chyba właśnie glukoza. Dodam, że pozostałe wyniki mam w normie, jestem 27-letnią kobietą, uprawiam bardzo intensywnie sport, śpię ok. 6 godz. dziennie, mam wagę w normie, zdrowo się odżywiam, mam masę zajęć - studia, praca. Zdaję sobie sprawę, że to mało snu, dużo wysiłku, ale dopiero od roku te (chyba) spadki cukru stały się potwornie uciążliwe. Ostatnio usnęłam w trakcie rozmowy z kolegą. To zupełnie jakbym traciła przytomność. Pozdrawiam, Ola g.

KOBIETA ponad rok temu

Szanowna Pani,

przytoczone objawy nie są typowe dla objawów hipoglikemii. Bardzo charakterystyczną dla hipoglikemii rzeczą jest ustąpienie objawów po spożyciu posiłku. Pani neguje taki związek. Wymaga Pani wykonania podstawowych badań laboratoryjnych i ewentualnej dalszej diagnostyki. Utrata energii, nadmierna sennność w ciągu dnia mogą wskazywać na przemęczenie, ale mogą wynikać też np. z zaburzeń hormonalnych. Proszę zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, który wykona badania albo po zebraniu dokładnego wywiadu skieruje Panią do specjalisty. Proszę pamiętać o regularnym odżywianiu, być może ze względu na intensywny styl życia Pani organizm ma mało "zapasów" i długie okresy bez jedzenia powodują hipoglikemię.