Czy HTZ może mi pomóc i zlikwidować bóle podbrzusza ?

Witam wszystkie Panie. Chciałabym podzielić się z wami moją historią i bardzo prosić o radę lub pomoc. Mam 45 lat, miesiączkuję jeszcze regularnie, ale od ponad dwóch lat trapią mnie męczące bóle podbrzusza, mniej więcej od połowy cyklu. Byłam u paru ginekologów ale nic nie znaleźli niepokojącego. Zaproponowali mi terapię hormonalną, która tylko nieznacznie zmniejszyła moją dolegliwość. Jestem już bardzo zmęczona tym bólem i straciłam radość życia. Każdy kolejny dzień jest dla mnie prawdziwą udręką. Proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!
Opisywana przez Panią terapia hormonalna nie jest sensu stricte hormonalną terapią zastępczą, która jest stosowana u kobiet w okresie okołomenopauzalnym i po menopauzie. Jest to raczej terapia środkami antykoncepcyjnymi powodującymi brak owulacji co za tym idzie zmniejszenie dolegliwości związanymi z owulacja i fazą lutealną (II fazą). Jej nikła skuteczność może świadczyć o innej patologii w obrębie narządu rodnego lub innego narządu zlokalizowanego w obrębie jamy brzusznej. Tego typu objawy występują często przy zrostach otrzewnej po operacjach brzusznych np. cesarskim cięciu.
Nie posiadam wystarczających informacji na temat Pani historii zdrowotnej, dlatego tylko mogę gdybać na temat ewentualnych przyczyn. Rozumiem, że ginekolodzy wykonywali badania ultrasonograficzne narządu rodnego i nie stwierdzali nic niepokojącego. Proponowałbym skonsultować te bóle ze specjalistą chirurgiem, proszę zgłosić się również do swojego ginekologa w celu modyfikacji leczenia. Być może inne leki będą skuteczniejsze. Proszę być dobrej myśli.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.