Czy intensywny sport może wpłynąć na staranie się o dziecko?

Od miesięcy staram się o dziecko, pomimo testów owulacyjnych — bezskutecznie. Zastanawiam się, czy jest to związane z ilością uprawianego sportu. Nie uprawiam go codziennie, ale są to dość intensywne, całoweekendowe wyjścia wspinaczkowe w wysokie góry lub też biegi narciarskie. Czy po okresie (tydzień przed owulacją) mogę pobiec narciarski półmaraton?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć uprawianie sportu ma pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie i generalnie dobrze wpływa na płodność, to jego nadmiar może przynieść odwrotny efekt.

Badania pokazują, że zbyt intensywny wysiłek fizyczny może powodować problemy z zajściem w ciążę i zmniejszać szanse na macierzyństwo. Dzieje się tak, ponieważ długotrwałe i wzmożone aktywności fizyczne doprowadzić mogą do zaburzenia równowagi hormonalnej. Ta z kolei jest bardzo ważna podczas starań o dziecko.

Lata intensywnych treningów mogą doprowadzić do nieregularnych miesiączek lub braku owulacji. Dochodzi do tego spadek produkcji progesteronu i estrogenów. W ten sposób prawdopodobieństwo ciąży zmniejsza się.

Podczas starań o ciążę specjaliści zalecają umiarkowaną aktywność. Polecane są spacery, pływanie, joga lub zajęcia fitness. Dyscypliny te nie wymagają dużego wysiłku, a jednocześnie pozytywnie wpłyną na układ rozrodczy i zdrowie przyszłej mamy.

Temat ten został poruszony w artykule:

https://parenting.pl/nadmierna-aktywnosc-fizyczna-a-plodnosc-matki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.