Czy przy nadciśnieniu muszę zrezygnować ze sportu?

Witam Mam 50 lat i od zawsze miałem wysokie ciśnienie które od zawsze próbuje zmniejszyć ale niestety nie udaje się. Od zawsze uprawiam sport, teraz jest to siłownia. Problem jest w moim ciśnieniu, 155/95, szum w głowie czasem jest nie do zniesienia. Próbowałem nie uprawiać żadnej dyscypliny sportowej ale źle się czuję, czegoś brakuje. Czy zrezygnować z siłowni czy zmienić sposób ćwiczenia. Mirosław Pozdrawiam

Wskazane są dyscypliny, w których wysiłek nie jest nagły i zbyt intensywny, rekreacyjne ćwiczenia poprawiające kondycję i sylwetkę (np. nordic walking, nieforsowne biegi – zwłaszcza narciarskie, pływanie, jazda na rowerze). Korzystne są treningi wytrzymałościowe, uprawianie sportów, które charakteryzują się powtarzalnością ruchów.

Niewskazane są dyscypliny obciążające serce powodujące przyrost masy mięśniowej, a także te, podczas których mogą wystąpić nagłe skoki ciśnienia. Dlatego osoby z nadciśnieniem powinny zrezygnować z podnoszenia ciężarów czy ćwiczeń siłowych. Niekorzystne dla zdrowia są także sporty, przy których występują duże skoki adrenaliny oraz silne emocje. Z tego też powodu należy unikać gier zespołowych (np. koszykówki czy siatkówki). W sportach siłowych pojawia się jednorazowy, nagły wysiłek (jak podczas podnoszenia ciężarów), który przyczynia się do nagłego wzrostu ciśnienia, co jest niebezpieczne dla organizmu.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com
http://dietetyka-medyczna.pl/

Witam
Jeśli Pan zawsze ćwiczył to odstawienie sportu będzie złym ruchem. Nie należy przeforsowywać organizmu. Obciążenia nie powinny być zbyt duże- małe ciężary więcej powtórzeń, tętno na rowerku do 130 nie wyższe aby nie nadwyrężać serduszka. Umiarkowany ruch z odpowiednią ilością wypijanej przez Pana wody nie będzie przeszkodą. Na nadciśnienie polecam zastosowanie specjalnej diety na to schorzenie.