Czy przy nadciśnieniu mogę chodzić na siłownię?

Witam, mam 19 lat i choruję na nadciśnienie tętnicze i do tego chyba nerwica lękowa, ale jeszcze nie zdiagnozowana. Mam pytanie, czy przy nadciśnieniu mogę chodzić na siłownie? Czy mogę biegać i ogólnie uprawiać sport? Ciśnienie po biblocu 5 mg wynosi w granicach 130-140/ 70-80 , puls 60-70.

Witam serdecznie,

Przede wszystkim należy zacząć od wizyty i konsultacji z lekarzem medycy sportowej, który wykona odpowiednie badania i określi czy może Pan uprawiać aktywność fizyczną. Osoby z nadciśnieniem, jak najbardziej powinny uprawiać regularnie sport, ale ze względu na chorobę muszą być ostrożniejsze, ponieważ nagły i intensywny wysiłek stanowi zagrożenia dla życia. Ważne jest ciśnienie przed przyjęciem leków - jeśli wynosi ono 110 mm Hg to wysiłek fizyczny jest kategorycznie zabroniony. Także jeśli wartości Pana ciśnienia pozwalają na ćwiczenia dodatkowo powinien Pan zaczynać od najmniejszych obciążeń i wyzwań (jeśli wcześniej nie ćwiczył Pan regularnie nie można zaczynać przykładowo od przebiegnięcia 10 km, jak wcześniej Pan w ogóle nie biegał). Ćwiczenia trzeba wykonywać systematycznie (3-7 razy w tygodniu), Powinien Pan skoncentrować się takiej aktywności jak nordic walking, marszobiegi, trucht, jazda na rowerze. Nie wskazane są ćwiczenia szybkościowe lub siłowo - oporowe (siłownia z dużym obciążeniem, ćwiczeniami gdzie wstrzymywany jest oddech, żeby podnieść ciężar).
Tutaj są dokładne opisane wszystkie zalecanie związane z aktywnością fizyczną osób z nadciśnieniem tętniczym: http://www.mp.pl/treningzdrowotny/aktywnosc-fizyczna/show.html?id=115125

Zapraszam także na stronę naszej poradni www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann