Czy istnieje ryzyko ciąży w przypadku pominięcia pierwszej tabletki po 7-dniowej przerwie?

W czwartek zapomniałam przyjąć pierwszą tabletkę z nowego blistra. Przyjęłam ją po ponad 12-godzinnej przerwie w piątek a następnie drugą tabletkę wzięłam już o stałej porze. W niedzielę współżyłam z narzeczonym, który skończył we mnie. Czy istnieje ryzyko ciąży? Po kilku dniach czuję pobolewanie w podbrzuszu. Czy powinnam zrobić test ciążowy? Jeśli tak, to po jakim czasie, aby wynik był wiarygodny? Czy mogę dalej przyjmować tabletki antykoncepcyjne czy powinnam je odstawić? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Ryzyko ciąży jest istotnie zwiększone. W ulotce znajdują się informacje jak należy postąpić w przypadku pominięcia tabletki. Pani się do nich nie zastosowała. Proponuję wykonać test ciążowy po 10 dniach od stosunku. Ponadto konieczne jest stosowanie prezerwatyw przez 7 dni od pominiętej tabletki. Na razie proszę przyjmować tabletki, jeśli jednak test da wynik pozytywny, proszę natychmiast je odstawić i skontaktować się z ginekologiem.