Czy istnieje szansa na to, że jednak mogę być w ciąży?

Dzień dobry 17 grudnia miałam miesiączkę, 27 grudnia miał miejsce bardzo krótki stosunek bez zabezpieczenia, bez wytrysku. W styczniu okres miałam dostać 17.01, a dostałam 27.01. W międzyczasie zrobiłam test hcg z krwi w dniu 20.01, wynik poniżej 0,2. 26.01 byłam u ginekologa, który nie wykrył ciąży. 27.01 rozpoczęłam stosowanie tabletek antykoncepcyjnych, jednak z powodu skutków ubocznych odstawiłam je po 17 dniach i 14.02 wystąpiło krwawienie z odstawienia. Pomimo tego wszystkiego mam ogromny lęk przed tym, że jednak jestem w ciąży. Proszę o informację, czy w tej sytuacji istnieje chociaż 1%szansy na ciążę? Czy w 5 tygodniu i 5 dniu ciąży lekarz mógł jej nie zauważyć? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo wpadam w paranoję...

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma Pani powodu do obaw – ciąża w tym wypadku jest wykluczona, co potwierdza zarówno wynik badania z krwi na obecność beta hCG, jak i badanie ginekologiczne.

Zachęcam do zapoznania się z materiałem dostępnym pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Młodym kobietom, niedługo po inicjacji seksualnej, często towarzyszy irracjonalny lęk związany z nieplanowaną ciążą. Jest to zupełnie naturalne, ponieważ oczywiście żadna antykoncepcja nie chroni przed ciążą w 100%. Niestety to ryzyko jest bez porównania większe w przypadku niestosowania antykoncepcji w ogóle.

Stąd sugeruję rozważenie dogodnej dla Pani metody antykoncepcyjnej, która przynajmniej częściowo zniweluje lęk przed ciążą.

Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat antykoncepcji odnajdzie Pani w naszych artykułach: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-dla-nastolatkow oraz https://portal.abczdrowie.pl/wybor-metody-antykoncepcyjnej.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.