Czy istnieje w tym przypadku szansa na zajście w ciążę?

Dzień dobry, podczas tygodniowej przerwy w antykoncepcji hormonalnej i w dwóch pierwszych dniach kolejnego blistra( Microgynon 21) stosowałam 5- dniowy antybiotyk Cipronex. Podczas 5 dnia po skończeniu antybiotykoterapii odbyłam pełny stosunek płciowy. Moje pytanie brzmi czy istnieje w tym przypadku szansa na zajście w ciąże? Informacje co do interakcji tego antybiotyku do antykoncepcji hormonalnej są sprzeczne. Proszę o odpowiedz i z góry dzikeuję.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

co do zasady podczas przyjmowania antybiotyków zaleca się współżycie z zastosowaniem dodatkowego rodzaju zabezpieczenia (np. prezerwatywy). Osłabiają one bowiem działanie tabletek antykoncepcyjnych, w takim stopniu, że utrudniają wchłanianie się hormonów do krwi.

Skład leku to ciprofloksacyna, która może utrudniać wspomniane wchłanianie hormonów do krwi. Oznacza to, że zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia podczas kontaktów seksualnych przynajmniej do 7 dni od zakończenia antybiotykoterapii. Co do ulotki preparatu, nie znajduje się informacji co do interakcji substancji z tabletkami antykoncepcyjnymi.

Szanse na ciążę są raczej niewielkie, ale warto wykonać test ciążowy po około 10 dniach od stosunku.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z treściami w linkach poniżej, w której zawarta jest podobna tematyka:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-powinnam-z-partnerem-stosowac-dodatkowa-metode-antykoncepcji

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/przyjmowanie-antybiotyku-a-ochrna-antykoncpecyjna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.