Czy jakieś maści pomogą na ból po urazie?

Miesiąc temu uderzyłam się dość mocno w dużego palca u stopy. Zero opuchlizny. Po 2 dniach zero objawów czegokolwiek. Teraz pojawia sie ból pod stopa. Gdy stopa jest w spoczynku i próbuje wyprostować palce to pojawia się ciągnięcie pod stopa. W tym samym miejscu jest tkliwe podczas dotyku. Co to mkze być? Czy jakieś maści pomogą?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból na spodzie stopy może być wywołany wieloma różnymi urazami lub schorzeniami. Niestety po samym opisie dolegliwości, bez wykonania badania fizykalnego, trudno będzie wystawić jednoznaczną i trafną diagnozę. Najlepszym rozwiązaniem będzie udanie się do ortopedy, który przeprowadzi z Panią dokładny wywiad lekarski, obejrzy wrażliwe miejsce, a następnie prawdopodobnie zleci Pani przeprowadzenie dodatkowych badań (np. USG, wykonanie zdjęcia RTG czy nawet badanie moczu) i dopiero wtedy zaproponuje odpowiednie leczenie.

Ból pod stopą może nie być związany z wcześniejszym uderzeniem się w dużego palca u stopy, jednak możliwe, że jest konsekwencją innego urazu, którego powstania Pani nawet nie skojarzyła z opisywanym dyskomfortem. Częstą dolegliwością stóp jest ból podeszwy w obrębie przodostopia, który pojawia się przy nieprawidłowym obciążeniu stopy i stawów. Więcej wiadomości znajdzie Pani w naszym artykule, gdzie szczegółowo omawiamy różne możliwe przyczyny kontuzji https://portal.abczdrowie.pl/bol-stop-jakie-schorzenia-sygnalizuje. Oczywiście do czasu wizyty u specjalisty może Pani zastosować maść na stłuczenia, być może lekarz zaleci noszenie ortopedycznych wkładek czy tymczasowej zmiany obuwia.

Nasi czytelnicy zadawali podobne pytania w przedstawionej tematyce, zapraszamy, by spojrzeć na odpowiedzi specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-stopy-i-zgrubienie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ile-czasu-trzeba-aby-ten-bol-stopy-ustal

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.