Czy jest na rynku lek, działający jak Wenlafaksyna?

Dzień dobry, Biorę Wenlafaksynę (150/150 mg)/dziennie już prawie dwa lata (zaburzenia depresyjno lękowe). Bardzo pomagał mi ten lek, niestety przestał działać. Lekarz próbował zmienić lek na Duloflor, niestety w moim przypadku zupełnie się nie sprawdził. Od początku brania Dulofloru miałam liczne, nieprzyjemne działania niepożądane, nie do wytrzymania - wróciłam na Wenlafaksynę (wtedy jednak ona jeszcze działała), było to około pół roku od przyjmowania leku. Czy jest jakiś lek, który mógłby zadziałać podobnie jak wenlafaksyna ? Mam jeszcze pytanie odnośnie benzodiazepin. Czy z tej grupy leków są takie, które nie działają nasennie a po prostu poprawiają nastrój ? Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

Jeśli lek p-depresyjny przestał po czasie być skuteczny należy się zastanowić co może być tego przyczyną. Czy przyczyn szukać w czynnikach zewnętrznych (sytuacja życiowa, stresory itp) czy należałoby pomyśleć nad zweryfikowaniem diagnozy i tym samym leczenia. Lekiem z tej samej grupy co wenlafaksyna jest duloksetyna (Dulofor) więc zamiana wydaje się być dość rozsądną decyzją. Benzodiazepiny absolutnie nie posiadają działania p-depresyjnego - jedynie uspokajające. Poprawa nastroju po ich zastosowaniu może być wtórna do redukcji niepokoju (mniej lęku - lepszy nastrój) lub działania euforyzującego charakterystycznego dla benzodiazpin o krótkim działaniu. Absolutnie przestrzegam przed stosowaniem ich długoterminowo- uzależniają a wychodzenie z uzależnienia od nich bywa bardzo kłopotliwe.