Czy jest problem natury psychicznej?

Witam, mam 20 lat. Od około 6 miesięcy borykam się z nieprzyjemnymi dolegliwościami. Wszystko zaczęło się od ataków paniki (tak sądzę). Zawsze kiedy wsiadałem do autobusu, do galerii, czy wracałem sam w otwartej przestrzeni bez ludzi to mój oddech stawał się szybki, chciałem jak najszybciej dostać się do domu, zdarzało się że zaczynałem po prostu biec, aby jak najszybciej trafić do domu. W między czasie zaczęły mi mrowić usta, trwało to raczej napadowo (nie zawsze łączyło się to z atakami paniki). Zacząłem bardziej obserwować swoje ciało, mrowienie przeszło również na prawy policzek, również napadowo, trwa to od kilku do kilkunastu minut. Zdarza się że nie odczuwam tego nawet kilka dni, później znów wraca. Miałem okres, że z rana czułem zatkanie gardła, spływanie wydzieliny, około 2 godziny po przebudzeniu to ustępowało.( poszedłem wtedy do internisty prywatnie, powiedział że wszystko jest w porządku i dostałem coś na gardło. Dodam również, że jestem alergikiem, mam alergie na roztocza kurzu i pylki traw. Następny epizod to zatkany nos, raz jedna dziurka, raz druga, wydaje mi się że wtedy tak się tym przejąłem, że moje mrowienie twarzy na długi czas ustąpiło. Poszedłem do laryngologa, stwierdzono naczynioruchowe zapalenie błony śluzowej nosa, dostałem steryd który używałem około miesiąc. (dziś juz jest lepiej, oddycham dobrze, bo po o tym nie myślę). W okresie jesiennym zauważyłem u siebie powiększony wezel chłonny, albo wezly w kącie żuchwy po prawej stronie. Dodam, że w tym miejscu mam zatrzymana do połowy ósemke, która dotyka zęba obok. Czy to może być od tego? Ta ósemka już od dłuższego czasu nie chce się wyżynać. Czuję silny lęk przed chorobą nowotworową, cały cza o tym myślę, cały czas dostaje ataków paniki, mam problemy ze snem, miewam koszmary i na niczym innym się nie mogę skupić, a trwa to już ponad pół roku. Trzęsą mi się ręce i nogi, znowu standard, kiedy o tym zapomnę albo jestem wśród znajomych to moje dolegliwości znikają, nie myślę o nich. Cały czas mi się przelewa w brzuchu, mam wzdęcia, czuję się strasznie psychicznie i nie wiem co mam robić. Podejrzewam, że to jest problem natury psychicznej, wiele na to wskazuje ale jednak mam z tyłu głowy, że jestem na coś poważnie chory, że umrę, boje się zasnąć, są momenty kiedy trzęsę się z tego strachu. Proszę o poradę, z góry dziękuję.

Witam Pana,
Objawy, które Pan opisuje wskazują na zaburzenia
lękowe z atakami paniki.
Zaburzenia lękowe, w tym ataki paniki, nie tylko
dezorganizują życie, ale też przynoszą poczucie
niepewności i zagubienia, ograniczają niezależność,
hamują aktywność społeczną i utrudniają normalne
funkcjonowanie w społeczeństwie, zabierając tym samym
całą radość życia.
Zaburzeniom lękowym często towarzyszy rozdrażnienie,
napięcie psychiczne, znaczne obniżenie nastroju,
nieumiejętność odpoczywania…
Każdy lęk, również ten związany z atakami paniki,
lęk o własne zdrowie czy lęk przed śmiercią, przyczynia się
do odczuwania różnych nieprzyjemnych objawów somatycznych.
W konsekwencji, ludzie cierpiący na zaburzenia lękowe,
ataki paniki, mogą odczuwać różne objawy wywołane
rozchwianiem równowagi układu wegetatywnego,
m.in. przyspieszony oddech, uczucie duszności,
uczucie drętwienia i mrowienia, ból w okolicach serca,
kołatanie serca, przyspieszone tętno, bóle głowy
i wiele innych dolegliwości, które jeszcze bardziej
potęgują ich lęk.
Jednak koncentrowanie się nawet na niewielkich dolegliwościach
powoduje, że lęk o zdrowie i o własne życie narasta
i co raz trudniej go ujarzmić.
Dlatego objawy nasilają się wtedy, kiedy Pan bardziej
o tym myśli.
Zaburzenia lękowe i ataki paniki są w pełnie uleczalne
na drodze odpowiednio dopasowanej psychoterapii.
Zachęcam Pana do podjęcia psychoterapii.
Terapeuta pomoże Panu uporać się zarówno z objawami
jak i przyczynami lęków i ataków paniki
oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu
odzyska Pan spokój i radość życia.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl