Czy jest sens wykonywać próbę tężyczkową pomimo dobrych wyników krwi?

Czy jest sens wykonywać próbę tężyczkową pomimo dobrych wyników krwi? Lekarz neurolog zlecił mi próbę tężyczkową. Zastanawiam się czy jest sens ją robić ponieważ magnez, potas, fosfor, wapń całkowity oraz wapń zjonizowany mam w normie. Słyszałam że tężczyczka to wynik ich niedoborów a u mnie wszystkie te wyniki są dobre z wyjątkiem sodu on jest lekko poniżej normy, często mi tak wychodzi ale nie wiem czy ma to coś wspólnego z teżyczką. Do neurologa zgłosiłam się ponieważ od pewnego czasu mam bardzo silne bóle dłoni, stóp, nóg twarzy i jej okolic to są takie silne kłucia nie do wytrzymania oraz wrażenia parzenia, mrowienia oraz drętwienia, uczucie gorąca. Moje mięśnie z dnia na dzień mam wrażenie że coraz bardziej słabną ponieważ drżą mi mocno dłonie przy prostowaniu i zginaniu. Tak samo wyżej ręce, łydki drżą przy zginaniu a wcześniej tak nigdy nie miałam. Nie jestem w stanie normalnie zgiąć głowy, gdy przychylam ją do mostka cała szyja mi drży i mam wrażenie przechodzenia prądu przez kręgosłup. Mam też od czasu do czasu taki ucisk w głowie jakby skurcz zawsze w tym samym miejscu ale nie jest to ból tylko ucisk. Nasilają mi się lekkie zawroty głowy. Zaczynam mieć też problemy z chodzeniem, nogi momentami drgają podczas chodu. W mojej rodzinie było stwardnienie rozsiane. Lekarz powiedział że gdybym je miała to odrazu na wejściu zobaczył by to po mnie. Prowadzę spokojny tryb życia bez stresu. Nie rozumiem co się teraz ze mną dzieje bo morfologię, TSH, glukozę, witaminę B12 oraz elektrolity z wyjątkiem sodu mam w normie. Czy to mogą być objawy tężyczki? Proszę o poradę i z góry bardzo dziękuję za odpowiedź.

Witam! Bez szczegółowego badania i badań dodatkowych można tylko spekulować. Objawy, które Pani przedstawiła, często towarzyszą zaburzeniom nerwicowym, stanom lękowym i wielu innym schorzeniom. Stawianie rozpoznań ciężkich chorób "na oko" jest niedopuszczalne. Przy podejrzeniu SM konieczny jest RM głowy i ew. dalsze badania neurologiczne. Bóle neuropatyczne bardzo dobrze reagują na leki z grupy SSRI i SNRI, szczególnie na Duloksetynę. Nasze zdrowie jest dla nas najważniejsze i dlatego przy dysfunkcjach obawiamy się najcięższych chorób. Życzę powodzenia W. Łuczkowski.