Czy jest szansa, że mój mąż wyleczy się z zespołu Otella?

Dzień dobry, wszystkie opisane objawy zespołu Otella ma mój mąż i w związku z tym mam pytanie - czy istnieje szansa, że mąż wyleczy się z tej bezpodstawnej zazdrości? Parę dni temu próbował popełnić samobójstwo ( spowodował wypadek samochodowy) następne 2 dni szalał i obwiniał mnie o to bo nie chcę się przyznać do tego, że mam kochanka ( którego oczywiście nie mam i nigdy nie miałam).Dzisiaj błaga o wybaczenie i płacze. Czy próba skłonienia go do leczenia ma sens?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Próba skłonienia go do leczenia to PODSTAWA. Mąż aby uzyskać poprawę w swojej chorobie musi podjąć leczenie a przede wszystkim odstawić alkohol. Zespół Otella to przewlekła psychoza alkoholowa wymagająca leczenia psychiatrycznego. Choroba zazwyczaj rozwija się bardzo powoli, ale może trwać do końca życia, nawet mimo podjętej terapii. Leczenie zespołu Otella bazuje na farmakoterapii – podawaniu neuroleptyków – i jak wspomniałam na odstawieniu alkoholu. Niestety, zespół abstynencyjny często nasila objawy obłędu zazdrości, a chory odmawia przyjęcia leków przeciwpsychotycznych. Paranoik często nie chce podjąć terapii, gdyż uważa, że jest zdrowy. Czasami leczenie wynika z nakazu sądowego, kiedy chory staje się niebezpieczny i dopuszcza się aktów przemocy na partnerce albo innych osobach. Niestety, remisja choroby skłania paranoika do odstawienia leków, co powoduje nawrót psychozy. Ponadto pacjent żyje z przekonaniem, że cały świat sprzeciwił się wobec niego.