Chorobliwa zazdrość u męża i zmęczenie

witam mam pewien problem mój mąż cierpi na chorobliwa zazdrość i to bardzo zaczyna mnie meczyc nie moge porozmawiac z kolega w pracy nie mam prawa usmiechnac sie do nikogo plci meskiej a nawet ostatnio zrobil mi awanture o sms od mojego brata jak moge mu pomoc i jest co raz gorzej moje spoznienie pare minut z pracy traktuje jak zdrade uwaza ze na kazdym rogu ulicy stoi moj kochanek dodam jeszcze ze naduzywa alkoholu
ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Przypuszczam, że Pani mąż cierpi na zespół Otella, czyli chorobliwą zazdrość. Zespół Otella występuje najczęściej u mężczyzn nadużywających alkoholu i jest uznawany za rodzaj zaburzenia psychicznego spowodowanego użyciem alkoholu (F10.5). To paranoja zazdrości, która objawia się uporczywymi urojeniami dotyczącymi niewierności małżeńskiej pod nieobecność jakichkolwiek oznak zdrady czy romansu partnerki. Zdaję sobie sprawę, że zachowanie Pani męża jest bardzo męczące, a Pani tłumaczenia wcale nie poprawiają sytuacji, gdyż mąż coraz mocniej jest przekonany o Pani romansach i zdradach. Zachowanie i myśli Pani męża zostały całkowicie pochłonięte urojeniami zdrady, a aktywność zaprzęgnięta w starania udowodnienia prawdziwości jego sądów i domysłów. Tak naprawdę wszystko może być dowodem zdrady – Pani spóźnienie z pracy, SMS od brata, głuchy telefon, wizyta akwizytora w domu itd. Cokolwiek by Pani nie zrobiła, jakkolwiek by się Pani nie zachowała, Pani mąż i tak będzie przekonany, że go Pani zdradza. Jak pomóc mężowi? Przede wszystkim mąż powinien odstawić alkohol. Leczenie zespołu Otella polega też na farmakoterapii. Zwykle podaje się leki przeciwpsychotyczne. Pani mąż musi uświadomić sobie, że ma problem z alkoholem i sam zechcieć sobie pomóc. Więcej na ten temat może przeczytać Pani pod tym linkiem: Zespół Otella.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam serdecznie,
Niestety problemy Pani męża mogą mieć bezpośredni związek z nadużywaniem przez niego alkoholu. U niektórych mężczyzn problemy tego typu objawiają się pod postacią zespółu Otella. Jedynym sposobem na poradzenie sobie z problemem jest w tym wypadku uświadomienie mężowi jego postępowania oraz podjęcie przez niego walki z nałogiem. Pozdrawiam ciepło.

Mgr Maja Górna Psycholog, Gdańsk

Problem dotyczy męża jednak, Pani odczuwa dotkliwie jego skutki. Prawdopodobnie mąż cierpi na zaburzenie psychiczne zwane Zespołem Otella czyli
obłęd alkoholowy, obłęd zazdrości; – psychoza należąca do grupy uporczywych psychoz urojeniowych. W typowej formie występuje u alkoholików lub w stanie upojenia alkoholowego. Objawia się urojeniami niewierności małżeńskiej (partnerskiej),które mogą być podobne do osądów i podejrzeń występujących w zwykłej zazdrości, ale o większym "zasięgu", tzn. w krąg osób uznanych za "kochanków" jest przeważnie bardzo duży, zaś "dowody"- co najmniej niewystarczające, lub wręcz absurdalne (kwit z pralni, awizo z poczty – znalezione w kieszeni partnerki. Choroba rozwija się powoli. Dlaczego jednak tylko część nadużywających alkoholu mężczyzn[ zapada na zespół Otella nie zostało na dzień dzisiejszy wyjaśnione. Przyjmuje się, że predysponująca do powstania zespołu Otella jest istniejąca przed zachorowaniem osobowość paranoiczna osoby chorej.
Zespół Otella należy do przewlekłych psychoz alkoholowych - nie ustępuje łatwo, nie leczony (choć nie istnieją całkowicie skuteczne metody leczenia) trwać może do końca życia.
Leczniczo stosuje się leki przeciwpsychotyczne, tak więc mąż powinien rozpocząć leczenie choroby alkoholowej.

Witam Panią,
z Pani opisu można wywnioskować, że mąż może cierpieć na zespół Otella, który często występuje u osób nadużywających alkoholu. Wskazane jest leczenie psychiatryczne i terapeutyczne. Pani także powinna skorzystać z pomocy dla siebie, np. z grupy wsparcia dla osób współuzależnionych, grupy Al-Anon.
Z poważaniem
Izabela Makowska-Trzeciak