Proszę zauważyć, że traktuje Pani zazdrość jako z gruntu złe uczucie. W Pani reakcji emocjonalnej oprócz lęku jest jednak miłość, przywoazanie i chęć konfrontacji z problemem. Proszę nie walczyć z tym uczuciem samodzielnie, w tej walce może Pani pomóc partner.
Nie nazywałbym takich objawów zazdrości "chorobliwą" zazdrością. Po prostu podejrzewa pani, że mąż może interesować się kontaktem z innymi kobietami i z tego powodu odczuwa Pani dyskomfort psychiczny. Warto zadać sobie pytanie, dlaczego Pani mąż potrzebuje rozmawiać z inną kobietą kiedy czuje się samotny. Dlaczego nie rozmawiaz wówczas ze swoją żoną? Wzmożona kontrola i brak zaufania, o którym Pani pisze są niezawodnym sposobem do zniszczenia więzi emocjonalnych i uczuciowych między ludźmi i w konsekwencji do rozpadu małżeństwa. Jeżeli będzie Pani chciała utrzymać swoje małżeństwo poprzez kontrole, czytanie smsów, poczty, sprawdzanie etc. Pani obawy mogą okazać się samospełniającą przepowiednią, ponieważ w ten sposób nie tworzy Pani atmosfery intymności, bliskości i zaufania. W takiej sytuacji należy szczerze i otwarcie porozmawiać (być może z udziałem terapeuty rodzinnego) na temat tego jakie macie państwo potrzeby i jak widzicie ich poziom zaspokojenia w Waszej relacji. Pozdrawiam
Witam, Panią. Przede wszystkim zazdrość to nie jest złe uczucie. Trzymana w rozsądnych granicach pozwala podgrzewać temperaturę w związku, daje odczuć partnerowi, że jest ważny i pożądany. Zwróciłabym uwage na 2 kwestie - dlaczego mąż szuka pocieszenia u innej kobiety, kiedy czuje się samotny i oskarżanie oraz próby kontrolowania donikąd nie prowadzą. Może dobrze byłoby przywrócić trochę bliskości w Państwa związku, żeby nie trzeba było szukać zrozumienia u innych osób. Niestety nie da się wyłączyć guzika z napisem uczucia i pozbyć się ich, nie jesteśmy robotami. Możemy jedynie próbować poradzić sobie z nimi, znaleźć dla nich miejsce w sobie, uznać, że po prostu są tak jak inne uczucia czy myśli. Ciągłym podejrzewaniem nic Pani nie zyska, a może jedynie stracić. Proszę pamiętać, że to tylko Pani podejrzenia, a nie rzeczywistość. Boi się Pani go utracić, a nie traci go Pani. To znacząca różnica. Może Pani spróbować przemienić ten lęk przed stratą męża w słowa jak bardzo Pani na nim zależy. Pozdrawiam
Podstawą dobrej relacji jest poczucie bezpieczeństwa, które rodzi się z zaufania. Pytanie, z jakiego powodu Pani mąż czuje się samotny w relacji z Panią i dlaczego zwraca się w chwilach słabości do innej kobiety? Według mnie to niestety taka połowiczna uczciwość jeśli ukrywa się takie zachowania. Bo co to znaczy kochać? Kocha się w myśli i czynie.
Ale podejrzewam także, że niestety Pani nie czuje się jak Królowa Życia, bo gdyby tak było zazdrość nie miałaby miejsca. Jeżeli miałaby Pani ochotę szerzej porozmawiać na ten temat zapraszam. Konsultuję przez telefon, a także przez Skype.
Pozdrawiam Panią serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak pokonać chorobliwą zazdrość? – odpowiada Mgr Renata Kazbieruk
- Chorobliwa zazdrość męża i kłótnie w związku – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Chorobliwa zazdrość o męża u 22-latki – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Jak poradzić sobie z chorobliwą zazdrością i brakiem zaufania? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
- Jak zwalczyć chorobliwą zazdrość o męża? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Chorobliwa zazdrość i brak zaufania do partnera – odpowiada Mgr Piotr Godleś
- Chorobliwa zazdrość partnera o byłych – odpowiada Piotr Bochański
- Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością w związku? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Chorobliwa zazdrość u męża i zmęczenie – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Chorobliwa zazdrość w związku opartym na zaufaniu – odpowiada Mgr Renata Respondek
artykuły
#zdążysz? "Śmiertelne zapalenie płuc rozwijało się po cichu. COVID zniszczył nerki, płuca i wątrobę"
Agnieszka Irzyk straciła męża Pawła, który zacho
Prof. Izdebski: Podczas świąt powiedzmy najbliższym, że są dla nas naprawdę ważni
- Święta są doskonałą okazją, aby okazać sobie
Depresja po miłości. Co roku 1200 Polaków chce się zabić po rozstaniu
Co trzecia podejmowana w Polsce próba samobójcza p