Chorobliwa zazdrość męża i kłótnie w związku

Witam .Jesteśmy małżeństwem od 11 lat mamy 2 dzieci .Ja siedze w domu niepracuje wychowuje dzieci.Mój maż jest chorobliwie zazdrosny jestem u kresu wytrzymałości.Cały czas doszukuje sie zdrady tzn z kim pisze w tel albo kto dzwonil pyta sie ,do kogo sie tak umalowalam ,za obcisłe spodnie ubrałam ,że się obnażam,że głowe myje jak wychodze ,.Ostatnio poszłam na kurs prawa jazdy przed kazdym wyjsciem są sceny zazdrośći ,wypytuje się o wszystko są kłotnie ..Mówi mi bardzo obrażające słowa.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Drogą wirtualną nie da się określić przyczyny zazdrości u Pani męża. Przyczyn może być wiele, np. lęk przed odtrąceniem, obawa zdrady, niestabilna samoocena męża, zaniżone poczucie własnej wartości. Być może Pani mąż ma jakieś kompleksy i boi się, że jest dla Pani nieatrakcyjny i że znajdzie Pani sobie lepszego partnera niż on, stąd jego ataki zazdrości i wybuchy gniewu. Ważne jest, jak długo trwa ta chorobliwa zazdrość u męża. Napisała Pani, że jesteście małżeństwem 11 lat. Czy od początku Waszej znajomości mąż był tak bardzo o Panią zazdrosny? Może jego zazdrość bierze się z tego, że zaczęła Pani robić prawo jazdy, że próbuje się Pani rozwijać, zmieniać coś w swoim życiu, a nie tylko siedzieć w domu i wychowywać dzieci. Być może obawia się tej zmiany, że poczuje się Pani niezależna i go zostawi. Czy rozmawialiście na ten temat? Myślę, że najlepiej by było, gdybyście razem spokojnie spróbowali ze sobą porozmawiać. Niech zapyta Pani męża, ale bez pretensji i oskarżycielskiego tonu, dlaczego jest o Panią zazdrosny. Czy dała mu Pani jakieś powody do zazdrości? Dlaczego chce Panią kontrolować? Wzajemne zaufanie w związku to ważny aspekt, o który warto zadbać. Pomocy możecie szukać Państwo także u psychologa/psychoterapeuty. Zazdrość sama w sobie nie jest zła, ale chodzi o to, by miała odpowiednie proporcje. Umiarkowana zazdrość pozwala utrzymywać wysoką temperaturę związku. Gdy jednak dochodzi do nadmiernej zazdrości, to wtedy rodzą się konflikty, nieporozumienia i kryzys w małżeństwie. Odsyłam do artykułów:

http://parenting.pl/portal/chorobliwa-zazdrosc
http://parenting.pl/portal/zazdrosc-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/zazdrosc-w-zwiazku
http://portal.abczdrowie.pl/chorobliwa-zazdrosc

Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam Panią Serdecznie,

Proszę nie zwlekać.

Proszę zaproponować Pani mężowi terapię (na której mógłby popracować nad własnym poczuciem wartości, bo to jest prawdopodobnie przyczyną zazdrości i takiego zachowania),

A może terapię małżeńską.dla obojgu Państwa? - do rozważenia.

Życzę Pani powodzenia i zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej

Witam serdecznie,

Pisze Pani o trudnych zachowaniach męża, które wyraźnie Pani przeszkadzają. Nie da się funkcjonować w ten sposób na dłuższą metę w związku. Niestety nie jestem w stanie przedstawić Pani powodów zazdrości partnera, ponieważ może być ich wiele. Dlatego zalecałabym porozmawianie z mężem na temat podjęcia terapii.
To może być trudne, ponieważ druga strona niekoniecznie może widzieć ku temu powody. Warto wtedy zaznaczyć, jak bardzo zachowania mężczyzny są utrudniające normalne współżycie, tworzenie domu, prawidłowość relacji, komunikacji. Możecie udać się również Państwo na taką terapię razem - psychoterapia par/małżeństw.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA