Jak walczyć z chorobliwą zazdrością?

Witam.Mam problem z moją ogromną zazdrością. Na każdym kroku staram się sprawdzać mojego partnera (tel.,historia przeglądanych stron w komputerze,itd) o głupie filmy też się złoszczę (gdy dziewczyna jest rozebrana,bądź ładna)o koleżanki ( z którymi się NIE spotyka...) Nie chce taka być,ciągle mówię,że się zmienię,ale dalej to robię :( Mój partner ma już tego dość. Nie chce rozwalić naszej rodziny. Mój mąż jest w porządku,to ja mam urojenia :( Jak sobie z tym poradzić zanim będzie za późno ?

Witam Panią,
chorobliwa zazdrość, która trwa od dawna, nie jest uwarunkowana racjonalnymi powodami i niszczy psychikę i relacje osoby, która się z tym problemem boryka, może być objawem poważnych zaburzeń psychicznych. Proszę koniecznie udać się do psychologa aby dokonał specjalistycznej diagnostyki i zaproponował odpowiednie metody leczenia. Samej będzie Pani bardzo trudno poradzić sobie z tym problemem.
pozdrawiam serdecznie

Mgr Beata Szymik Psycholog, Zabrze

Pisze pani, że problem jest po pani stronie. Może się pani udać do psychologa, psychoterapeuty i przyjrzeć temu co się dzieje, co sprawia, że odczuwa pani taką ogromną zazdrość i ma potrzebę kontrolowania partnera. Dopiero gdy pani zobaczy pewne rzeczy będzie pani w stanie je zmienić. Być może zobaczy pani jednak coś innego, może partner daje pani powody by była pani zazdrosna, być może podświadomie budzi czymś pani zazdrość, z czego ani pani, ani on nie zdajecie sobie sprawy.
Beata Szymik

Witam Panią, jeżeli to zaszło tak daleko, to raczej sama sobie Pani nie poradzi z zazdrością o męża. Nie pisze Pani nic o tym, czy kiedyś doświadczyła Pani zdrady ze strony męża (może poprzedniego partnera, może innej ważnej osoby) czyli pojawił się impuls do zazdrości, czy raczej kierują Panią pobudki wewnętrzne - Pani wewnętrzne obawy, lęk o utratę bliskiej osoby, zaniżone poczucie własnej wartości. Chorobliwa zazdrość niszczy związek, partnera, ale przede wszystkim przynosi dużo bólu osobie zazdrosnej. Zachęcam gorąco do kontaktu z psychologiem, psychoterapeutą. Wspólnie ze specjalistą dojdziecie do przyczyny Pani obsesyjnej zazdrości i ustalicie, jak można temu zaradzić. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Szafrańska-Romanów www.centrum-probalans.pl

Z jakiegoś powodu nie ma Pani zaufania do partnera i nie czuje się w relacji bezpiecznie- czuje się zagrożona. Z tego, co Pani pisze, powodów szuka Pan w sobie, bo mąż nie daje Pani przesłanek do zazdrości. Często w takich sytuacjach warto popracować nad sobą, poznać lepiej siebie, swoje mechanizmy radzenia sobie z emocjami itp w procesie psychoterapii indywidualnej. Zmiana wewnętrzna bowiem często wpływa na relację- inaczej mówiąc- kiedy poczuje się Pani dobrze, pewnie i bezpiecznie ze sobą, przestanie Pani poszukiwać tego u męża, a tym samym czuć się zagrożona prze inne kobiety.

Witam
myślę, że powinna Pani skorzystać z psychoterapii.Pokonywanie swojej zazdrości,potrzeby kontrolowania swojego partnera na każdym kroku wymaga pomocy specjalisty, determinacji z Pani strony,współpracy z psychoterapeutą ( współdziałania, szczerości, wytrwałości).
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska Kubiak

zazdrosc wiaze sie z lękmiem przed utrata kochanej osoby i z obnizona samoocena.najlepiej udac sie na terapie i popracowac nad wlasna samoocena, poczuciem bezpieczenstwa w zyciu, radzeniem sobie z wlasnymi uczuciami i nauczyc sie zaspakaJAc wlasne potrzeby. najczesciej "przy okazji" dowie sie Pani o wielu innych mechanizmac/uwarunkowaniach...rownolegle z psychoterapia pomocne sa tez ustawienia systemowe rodzin.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza

Wielu psychologów już poruszyło najważniejsze kwestie, w tym konieczność podjęcia psychoterapii, aby mogła Pani przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w życiu, by mogła Pani poczuć się pewna siebie i bezpieczna. Dostała Pani wskazówki, co do przyjrzenia się faktom z przeszłości. Mnie niepokoi jeszcze jedna sprawa. Może powinna się Pani zastanowić nad tym, czy na Pani nadmierną zazdrość o partnera nie ma wpływu częste picie alkoholu i używanie narkotyków, nawet tych tzw. miękkich. Z opisu Pani działań można sądzić, że cierpi Pani na Zespół Otella - jedną z form zespołów urojeniowych, która ujawnia się szczególnie wyraźnie pod wpływem nadużywania alkoholu lub niedawnego przerwania picia. Sądzę, że dobrze by było podjąć równolegle leczenie lekami antypsychotycznymi (nie obejdzie się bez wizyty u psychiatry) i za pomocą psychoterapii. Proponuję podjąć jak najszybciej kroki w kierunku leczenia ponieważ taka zazdrość nie tylko jest uciążliwa dla związku, nie tylko dezorganizuje życie rodziny, ale łączy się z eskalacją przemocy wobec rzekomo niewiernego partnera.

Zalecam pilną konsultację z psychologiem. Dywagacje internetowe niczego nie rozwiążą w Pani życiu, a problem jest poważny.