Witam Panią,
chorobliwa zazdrość, która trwa od dawna, nie jest uwarunkowana racjonalnymi powodami i niszczy psychikę i relacje osoby, która się z tym problemem boryka, może być objawem poważnych zaburzeń psychicznych. Proszę koniecznie udać się do psychologa aby dokonał specjalistycznej diagnostyki i zaproponował odpowiednie metody leczenia. Samej będzie Pani bardzo trudno poradzić sobie z tym problemem.
pozdrawiam serdecznie
Witam. Może Pani pomyśleć o psychoterapii bądź rozmowach z psychologiem skoro problem stal się już dla Pani samej uciazliwy.
Magdalena Brabec
Pisze pani, że problem jest po pani stronie. Może się pani udać do psychologa, psychoterapeuty i przyjrzeć temu co się dzieje, co sprawia, że odczuwa pani taką ogromną zazdrość i ma potrzebę kontrolowania partnera. Dopiero gdy pani zobaczy pewne rzeczy będzie pani w stanie je zmienić. Być może zobaczy pani jednak coś innego, może partner daje pani powody by była pani zazdrosna, być może podświadomie budzi czymś pani zazdrość, z czego ani pani, ani on nie zdajecie sobie sprawy.
Beata Szymik
Witam Panią, jeżeli to zaszło tak daleko, to raczej sama sobie Pani nie poradzi z zazdrością o męża. Nie pisze Pani nic o tym, czy kiedyś doświadczyła Pani zdrady ze strony męża (może poprzedniego partnera, może innej ważnej osoby) czyli pojawił się impuls do zazdrości, czy raczej kierują Panią pobudki wewnętrzne - Pani wewnętrzne obawy, lęk o utratę bliskiej osoby, zaniżone poczucie własnej wartości. Chorobliwa zazdrość niszczy związek, partnera, ale przede wszystkim przynosi dużo bólu osobie zazdrosnej. Zachęcam gorąco do kontaktu z psychologiem, psychoterapeutą. Wspólnie ze specjalistą dojdziecie do przyczyny Pani obsesyjnej zazdrości i ustalicie, jak można temu zaradzić. Pozdrawiam serdecznie Agnieszka Szafrańska-Romanów www.centrum-probalans.pl
Z jakiegoś powodu nie ma Pani zaufania do partnera i nie czuje się w relacji bezpiecznie- czuje się zagrożona. Z tego, co Pani pisze, powodów szuka Pan w sobie, bo mąż nie daje Pani przesłanek do zazdrości. Często w takich sytuacjach warto popracować nad sobą, poznać lepiej siebie, swoje mechanizmy radzenia sobie z emocjami itp w procesie psychoterapii indywidualnej. Zmiana wewnętrzna bowiem często wpływa na relację- inaczej mówiąc- kiedy poczuje się Pani dobrze, pewnie i bezpiecznie ze sobą, przestanie Pani poszukiwać tego u męża, a tym samym czuć się zagrożona prze inne kobiety.
Witam
myślę, że powinna Pani skorzystać z psychoterapii.Pokonywanie swojej zazdrości,potrzeby kontrolowania swojego partnera na każdym kroku wymaga pomocy specjalisty, determinacji z Pani strony,współpracy z psychoterapeutą ( współdziałania, szczerości, wytrwałości).
pozdrawiam
Ludmiła Kulikowska Kubiak
zazdrosc wiaze sie z lękmiem przed utrata kochanej osoby i z obnizona samoocena.najlepiej udac sie na terapie i popracowac nad wlasna samoocena, poczuciem bezpieczenstwa w zyciu, radzeniem sobie z wlasnymi uczuciami i nauczyc sie zaspakaJAc wlasne potrzeby. najczesciej "przy okazji" dowie sie Pani o wielu innych mechanizmac/uwarunkowaniach...rownolegle z psychoterapia pomocne sa tez ustawienia systemowe rodzin.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza
Wielu psychologów już poruszyło najważniejsze kwestie, w tym konieczność podjęcia psychoterapii, aby mogła Pani przyjrzeć się swojemu funkcjonowaniu w życiu, by mogła Pani poczuć się pewna siebie i bezpieczna. Dostała Pani wskazówki, co do przyjrzenia się faktom z przeszłości. Mnie niepokoi jeszcze jedna sprawa. Może powinna się Pani zastanowić nad tym, czy na Pani nadmierną zazdrość o partnera nie ma wpływu częste picie alkoholu i używanie narkotyków, nawet tych tzw. miękkich. Z opisu Pani działań można sądzić, że cierpi Pani na Zespół Otella - jedną z form zespołów urojeniowych, która ujawnia się szczególnie wyraźnie pod wpływem nadużywania alkoholu lub niedawnego przerwania picia. Sądzę, że dobrze by było podjąć równolegle leczenie lekami antypsychotycznymi (nie obejdzie się bez wizyty u psychiatry) i za pomocą psychoterapii. Proponuję podjąć jak najszybciej kroki w kierunku leczenia ponieważ taka zazdrość nie tylko jest uciążliwa dla związku, nie tylko dezorganizuje życie rodziny, ale łączy się z eskalacją przemocy wobec rzekomo niewiernego partnera.
Zalecam pilną konsultację z psychologiem. Dywagacje internetowe niczego nie rozwiążą w Pani życiu, a problem jest poważny.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością w związku? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością o partnera? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
- Jak sobie radzić z chorobliwą zazdrością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Jak walczyć z moją chorobliwą zazdrością? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Chorobliwa zazdrość męża i kłótnie w związku – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Chorobliwa zazdrość o męża u 22-latki – odpowiada Mgr Maciej Rutkowski
- Czy chorobliwą zazdrość można leczyć? – odpowiada Mgr Barbara Szalacha
- Czy jest jakiś sposób, by poradzić sobie z chorobliwą zazdrością? – odpowiada Mgr Katarzyna Schilf
- Chorobliwa zazdrość u chłopaka po 3 miesiącach związku – odpowiada Mgr Magdalena Golicz
- Jak radzić sobie z chorobliwą zazdrością? – odpowiada Mgr Piotr Jan Antoniak
artykuły
Tajemnice pracy psychologa - wywiad z psychologiem i psychoterapeutką Magdaleną Nagrodzką
Rozumienie ludzkich zachowań to zadanie, przed któ
Jeden dzień w Dziennym Domu Opieki Medycznej
Dzień zaczyna się tutaj jak w każdym prawdziwym do
Najczęstsze błędy psychoterapeutów, czyli jak nie marnować czasu i pieniędzy
Decyzja o szukaniu pomocy psychologicznej jest zwy