Chorobliwa zazdrość u chłopaka po 3 miesiącach związku

Witam Jestem z chłopakiem od pół roku. Po ok 3 miesiącach związku pojawiły się problemy z jego chorobliwą zazdrością. Nigdzie nie mogę wyjśc bez niego, nawet zakupy są powodem jego niezadowolenia. Jeśli nie odpiszę na smsa przez 5 min, dostaję podejrzenia, że pewnie coś robię złego. Stroje są powodem problemów, o znajomych nie ma mowy. Nawet kiedy stanę przy oknie, słyszę, że robię to po to, żeby inni mnie widzieli.. Co mogę zrobić? .. Kocham go…

Chorobliwa zazdrość bywa wynikiem problemów osobowościowych ( w tym niskiej samooceny, zaniżonego poczucia własnej wartości, pewności siebie itp), negatywnych, raniących wcześniejszych doświadczeń itp. Nie leczona (np w psychoterapii) potrafi zniszczyć związek a tym samym doprowadzić do kolejnego zranienia i zablokowania w sferze relacyjnej i emocjonalnej. W takiej sytuacji należy podjac leczenie- skonsultować się z psychologiem, psychoterapeutą.

Chorobliwa zazdrość bardzo rzadko jest "uleczana" przez samą osobę, która tą zazdrość przejawia. W takim wypadku niezbędna jest współpraca ze specjalistą - przepracowanie swoich problemów, niskiej samooceny, braku zaufania do siebie i partnera, źródeł lęku itp. Polecam Pani namówić swojego partnera na psychoterapię - bez niej wasze wspólne życie może być niezmiernie trudne.
Z drugiej strony proszę również pamiętać o własnych potrzebach, oczekiwaniach, chęciach. Nie może się Pani zamknąć w domu tylko dlatego, że Pani partner tego chce - proszę pamiętać o swoich granicach i o sobie. Uleganie zazdrosnemu partnerowi we wszystkim dodatkowo wzmacnia u niego tendencje do kontrolowania i zazdrości - w ten sposób doprowadzając niemalże do błędnego koła..