Co zrobić z takim zachowaniem mojego męża?

Dzień dobry Jestem żona i matka od 15 lat Związek z mężem był szczęśliwym do pewnego czasu oczywiście były wzloty i upadki. Na początku związku mąż objawiał zazdrość ale ostro zaprotestowałam i oświadczyłam ze tak żyć nie będę. Poprawiło się . Byliśmy szczęśliwi. Około 12 lat temu mąż został ofiara pobicia i mail roztrzaskana rzepkę w kolanie. Przeszedł wiele operacji. Było lepiej. Rok temu kolano zaczęło dawać znac o sobie stracił prace bo nie mógł pracować tydzień później nalegałam na wyjazd z nim i dziećmi do mojego znajomego nad morze aby odpocząć. Pojechaliśmy. Pierwszego dnia zauważyłam ze coś jest nie tak, wiec wieczorami chodziłam wcześniej spać z dziećmi żeby nie prowokować różnych nie potrzebnych sytuacji. Co się okazało później mąż zaczął mnie nagrywać w nocy i później uważał ze wychodziłam nocą do mojego znajomego żeby uprawiać sex. Uważał ze ewidentne słyszy ze wychodzę i go zdradzam. Wróciliśmy do domu. Zaczął pic i zachowywać się strasznie. Wykańczał mnie psychicznie uważał ze po nocach się zadowalam, ze tamten zrobił mi tak dobrze ze do tej pory mnie trzyma

Witam. Uważam, że najrozsądniej byłoby udać się na konsultację do lekarza psychiatry. Zachowanie męża, które Pani opisuje pod wieloma względami wskazuje, że to prawdopodobnie zespół Otella. Wymaga to jednak wyjaśnienia w bezpośrednim kontakcie z lekarzem. Jeśli postawi taką diagnozę konieczne będzie przyjmowanie leków przeciwpsychotycznych, dobra informacja jest taka, że farmakoterapia przynosi pozytywne skutki, lecz należy przy tym zachować abstynencję. Najczęściej ten rodzaj zaburzenia występuje u osób uzależnionych od alkoholu, ale nie zawsze tak jest i może towarzyszyć innym zaburzeniom lub chorobom psychicznym. Co ważne, w przypadku zespołu Otella nie ma możliwości racjonalnymi argumentami przekonać osobę nim dotkniętą, że nie ma podstaw do zazdrości. Dla partnera życiowego jest to trudna sytuacja, bo najczęściej prowadzi do jego prześladowania i udowadniania rzekomej zdrady, śledzenia, nagrywania itp. Proszę porozmawiać z mężem i spróbować go przekonać do wizyty u psychiatry. Myślę, że w zależności od samopoczucia i potrzeb warto też pomyśleć o pomocy i wsparciu dla siebie. Alkohol i chorobliwa zazdrość męża nie są łatwym doświadczeniem. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Małgorzata Mróz - tel. 661 033 392
e-mail m.mroz@psychoterapeuta-slask.pl