Czy jest taka możliwość, że jednak jest to ciąża?

Witam. Przychodzę z pytaniem. Czy jeśli po zrobieniu testu wyszedł on negatywny, mogę być jednak w ciąży ? Od trzech dni mam bolący, "nadęty / opuchnięty" brzuch, mam mdłości, lecz nie ma wymiotów, jestem senna od paru dni i ciągle zmęczona, od wczoraj moje nogi są jak " z waty". Około 10 dni temu był stosunek bez zabezpieczeń. Czy jest taka możliwość, że jest jednak to ciąża ?

Redakcja abcZdrowie

Witam, Pani objawy mogą wskazywać na ciążę – burza hormonalna w organizmie kobiety już od pierwszych dni po zapłodnieniu może dawać takie objawy. Choć niewielki odsetek kobiet na tak wczesnym etapie cierpi z powodu tych dolegliwości, to jednak symptomy te są dość charakterystyczne. Inne objawy, które powinny obudzić Pani czujność to np. tkliwość piersi, nadwrażliwość na zapachy, napady wilczego głodu lub brak apetytu. Jeśli chce Pani wiedzieć więcej o ewentualnych zwiastunach ciąży, zapraszam do zapoznania się z materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/czy-to-ciaza-sprawdz. Jeśli chodzi o test ciążowy, to pierwszy można wykonać 10 dni po zapłodnieniu – wtedy należy domniemywać, że wynik jest wiarygodny. Prawdą jest jednak, że im później test zostanie wykonany, tym większe prawdopodobieństwo, że wynik będzie miarodajny. Jeśli nie jest Pani przekonana co do wiarygodności testu ciążowego, proszę go powtórzyć. Inną możliwością jest wykonanie badania z krwi na oznaczenie poziomu beta hCG, hormonu zwanego gonadotropiną kosmówkową. Jego poziom zaczyna wzrastać już 7 dni po zapłodnieniu. Wynik tego badania rozwieje wszystkie wątpliwości. Więcej o wykrywaniu ciąży przy pomocy testów w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wczesne-objawy-ciazy. Proszę również pamiętać, że ewentualne zaburzenia miesiączkowania nie zawsze spowodowane są ciążą. Antybiotykoterapia, zmiana diety, infekcje, stres – to również są możliwe powody braku menstruacji, jeśli tego się Pani obawia. Gdyby objawy się utrzymywały przy jednoczesnym braku krwawienia lub jeśli jakieś dodatkowe dolegliwości obudzą Pani obawy, proszę skontaktować się z lekarzem. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.