Czy jestem wyleczony z boreliozy?

Na podudziu zauważyłem rumień. Skojarzyłem go z ukąszeniem przez kleszcza około 2 miesiące wcześniej. Lekarz wprawdzie stwierdził, że rumień jest nietypowy, ale zalecił mi kurację antybiotykiem. Jeśliby po kuracji rumień nie zniknął, miałem się udać do dermatologa – tak orzekł. Prosiłem o skierowanie na badanie krwi, odmówił. Zrobiłem je prywatnie, z własnej inicjatywy. Oto jego wynik: IgG 59,00 Au/ml, IgM 25,40 Au/ml. Antybiotyk zażywałem 3 x dziennie przez 3 tygodnie. Po około 10 dniach zażywania antybiotyku rumień zniknął. Około dwa tygodnie temu skończyłem kurację antybiotykiem. Czy jestem wyleczony? Czy powinienem poddać się ponownym badaniom? Jeśli tak, to kiedy? Czy wskazane jest powtórzenie kuracji? Kiedy? Czy tym samym antybiotykiem, a może innym? W zasadzie poza rumieniem, żadnych niepokojących objawów u siebie nie widzę. Mój lekarz pierwszego kontaktu nie potrafi na te pytania odpowiedzieć, dlatego zwracam się z nimi tu – z uprzejmą prośbą – do lekarza specjalisty.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Boreliozę rozpoznaje się jeżeli u pacjenta pojawią się charakterystyczne objawy tej choroby - czyli na początku  tzw. rumień wędrujący, stany podgorączkowe, a następnie objawy takie jak:

- wędrujące, przemijające zapalenie stawów, bóle stawów i mięśni
- zapalenie kaletki, zapalenie przyczepów ścięgnistych
- bóle głowy
- bolesny zespół korzeniowy
- zaburzenia czucia
- zaburzenia rytmu i przewodzenia w sercu
- objawy ze strony narządu wzroku (np. podwójne widzenie)

Według standardów badania serologiczne (czyli badanie poziomu przeciwciał) nie służą do oceny skuteczności leczenia. Świadczą jedynie o kontakcie z drobnoustrojem. Jeżeli pacjent nie ma objawów klinicznych choroby, wtedy nie ma podstaw do rozpoznania u niego boreliozy nawet w przypadku dodatnich badań serologicznych. A więc tak naprawdę nie ma podstaw do rozpoznania boreliozy u Pana.

Otrzymał Pan antybiotykoterapię zgodną ze standardami profilaktyki w przypadku podejrzenia zakażenia, więc nie ma aktualnie konieczności powtarzania kuracji.  W przypadku gdyby pojawiły się objawy, które Pana zaniepokoją proszę skontaktować się z poradnią chorób zakaźnych.

Pozdrawiam serdecznie.