Czy jodyna jest bezpieczna dla ciąży?

Jestem w ciąży. Byłam dziś na wizycie u dermatologa że względu na kurzajki na stopach Pani Dermatolog kazała mi smarować miejsca zawirusowane jodyną, użyłam tego trochę rozlało mi się na skórę więcej niż powinno. Czy zagraża to mojemu dziecku?
KOBIETA, 25 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

przepraszamy za wydłużony czas oczekiwania na odpowiedź.

Jodyna nie jest zalecana w okresie ciąży, dlatego lepiej jej nie stosować w tym szczególnym czasie. Mamy nadzieję, że poinformowała Pani dermatologa o tym, że spodziewa się Pani dziecka.

Niestety nie jesteśmy w stanie przewidzieć konsekwencji wynikających ze stosowania jodyny w ciąży. Niemniej jednak jednorazowa sytuacja nie powinna doprowadzić do poważnych konsekwencji. Dla pewności warto o tym wspomnieć ginekologowi podczas kolejnej wizyty.

Więcej na temat jodyny przeczytać można w naszych artykułach, które znajdują się pod linkami:

https://uroda.abczdrowie.pl/jodyna,

https://portal.abczdrowie.pl/jodyna-cena-zastosowanie-i-wlasciwosci.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.