Czy to zaszkodzi niemowlakowi?

Mam problemy proktologiczne po porodzie, wypiłam 30ml oleju rycynowego, a nie sprawdziłam czy mozna przy karmieniu piersią. Teraz widzę, że nie. Czy zaszkodzi bardzo 4 miesięcznemu niemowlakowi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

picie oleju rycynowego jest niewskazane w okresie ciąży oraz karmienia piersią, nie można podawać go także małym dzieciom z uwagi na możliwość zbyt mocnego podrażnienia przewodu pokarmowego malucha.

Jeśli jest Pani zainteresowana, to odsyłam do materiału na temat oleju rycynowego: https://uroda.abczdrowie.pl/olejek-rycynowy-wlasciwosci-zastosowanie-olejek-rycynowy-na-wlosy.

Jednak jednorazowe spożycie niewielkiej ilości oleju rycynowego podczas karmienia piersią nie powinno mieć żadnego wpływu na niemowlę. Prawdopodobnie nie ma Pani powodu do obaw, niemniej proszę pamiętać, by nie pić więcej olejku, dopóty dopóki karmi Pani piersią.

Natomiast co do zaparć, to proszę pamiętać o odpowiednim nawodnieniu (jest to szczególnie istotne przy karmieniu piersią) oraz diecie bogatej w świeże warzywa, owoce i błonnik pokarmowy. Doraźnie może Pani stosować laktulozę oraz czopki.

Być może przydatny okaże się nasz artykuł: https://zywienie.abczdrowie.pl/dieta-na-zaparcia-w-ciazy.
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację
poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy
o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.