Czy już zawsze będę cierpieć na zaburzenia lękowe?

Witam, mam 26 lat. Miałam robiony test MMPI. Pytałam lekarza o wyniki. Powiedział tylko tyle, że mój charakter jest skłonny do zaburzeń depresyjnych i lękowych. Od sierpnia 2008 roku leczę się na zaburzenia lękowe. Jestem po 12-tygodniowej terapii dynamiczo-poznawczej. Odstawilam leki antydepresyjne i po miesiącu objawy zaczęły wracać, i znowu biorę leki antydepresyjne SSRI. Na razie nie widać poprawy, bo biorę je dopiero 2 tygodnie. U mnie, w przychodni zdrowia psychicznego, nie ma terapii indywidualnej, obdzwoniłam parę przychodni i wszędzie jest prywatnie, a na taką mnie nie stać. Jeśli nie muszę, nie wychodze z domu, ciągle krążą mi po głowie głupie myśli, już tracę nadzieję na całkowite wyleczenie. Czy wyniki tego testu wskazują, że już do końca życia będę miała te zaurzenia? Dodam, że jestem DDA.

Szanowna Pani!

Wyniki testu MMPI wskazują na pewien profil osobowości, jednak wynik testu nie oznacza, że będzie Pani zawsze zmagać się z depresją lub lękiem. Wystąpienie epizodu depresyjnego zależy nie tylko od cech osobowościowych, ale i od czynników genetycznych oraz wyzwalających - np. stresujących sytuacji. Badanie MMPI można traktować jako wskazówkę, nad jakimi obszarami warto pracować w procesie psychoterapii.

12-tygodniowa psychoterapia może być wystarczająca, jeśli jej celem jest doraźne opanowanie objawów. Jest to jednak najczęściej zbyt krótki czas, aby dotrzeć do źródła problemu. Psychoterapia poznawcza powinna kończyć się nabyciem przez pacjenta umiejętności samodzielnego opanowywania lęku i innych problemów, stania się ,,własnym terapeutą". Taki optymalny cel jest trudny do osiągnęcia w tak krótkim czasie. Wobec tego wskazane jest, aby kontynuowała Pani psychoterapię. Może warto rozważyć rzadsze wizyty, np. raz na dwa tygodnie, co mogłoby zmniejszyć koszty.

Bezpłatna psychoterapia jest prowadzona w ośrodkach i oddziałach leczenia nerwic.

Jeśli najbliższe poradnie zdrowia psychicznego nie oferują możliwości indywidualnego kontaktu z psychologiem, proszę zapytać o możliwość indywidualnej lub grupowej psychoterapii w ramach poradni leczenia uzależnień, być może tam uzyska Pani bezpłatną pomoc psychologiczną.

Skuteczna metodą leczenia zaburzeń nerwicowych, zwłaszcza, gdy utrudniony jest dostęp do psychoterapii, jest stosowanie leków przeciwdepresyjnych z grupy SSRI. Leki zaczynają działać po ok 3 tyg. stosowania, może być również konieczne zwiększenie dotychczas przyjmowanej dawki. Psychiatra może ew. przepisać Pani doraźnie lek uspokajający, by pomóc w opanowaniu objawów lęku do czasu ujawnienia się działania leku przeciwdepresyjnego.

Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!